ישראל כץ: פירוק קוריאה הצפונית מגרעין יסייע מול איראן

ישראל כץ: פירוז קוריאה יסייע במאבק מול איראן

שר המודיעין ציין כי לישראל יש הוכחות לשיתוף פעולה בין איראן לקוריאה הצפונית בכל הנוגע לפיתוח טילים בליסטיים. הוא הדגיש כי מפגש הפסגה בין קוריאה הדרומית והצפונית יחזק את ידיו של טראמפ בבואו לדון בהסכם הגרעין עם איראן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השר ישראל כץ
צילום: צילום: אי-פי

שר המודיעין והתחבורה ישראל כץ התייחס בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס, שפורסם הלילה (שבת), להתחממות ביחסים בין קוריאה הדרומית לצפונית. כץ אמר כי אם אכן תתפרק קוריאה הצפונית מנשקה הגרעיני, תפחת מאוד הסכנה של מרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון.

כץ הוסיף כי ההתחייבויות שהושגו אתמול במפגש הפסגה ההיסטורי בין מנהיגי שתי הקוריאות יחזקו את ידו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בבואו לדון מחדש בהסכם הגרעין עם איראן. עוד אמר השר כי לישראל יש הוכחות רבות לשיתוף פעולה בין קוריאה הצפונית לאיראן בכל הנוגע לפיתוח טילים בליסטיים.

על האפשרות שרוסיה תספק לסוריה טילי S-300 אמר כץ כי "הם מדברים על אספקה של טילים מתקדמים ולא אמרו בפירוש את המילים S-300. באופן אישי קשה לי להאמין שפוטין ייתן להם טילי S-300 מכיוון שזה הקלף החזק ביותר שיש לו בשיחות מול ישראל, אם הוא יספק להם את הטילים הללו, על מה הוא ידבר אחר כך עם ישראל?".

נשיא קוריאה הדרומית מון ג'ה אין ומנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און חתמו על הצהרה ולפיה הם מתחייבים לעבוד יחד כדי להביא ל"פירוז מוחלט של חצי האי הקוריאני". בפסגה ראשונה מזה יותר מעשור, הודיעו שני הצדדים כי ישאפו להגיע להסכם שיכונן שלום "קבוע ומוצק". ההצהרה כללה הבטחות להמשיך לצמצם את הנשק הצבאי, להפסיק את "פעולות העוינות", להפוך את הגבול המבוצר ל"מרחב של שלום" ולגשר על הפערים עם מדינות המערב כמו ארצות הברית.

"אני מקווה שנוכל להתחיל עידן חדש של שלום ושגשוג. אנחנו נתאחד כמדינה אחת", אמר הדיקטטור הצפון קוריאני. שני המנהיגים הסכימו כי בסיום השנה תסתיים באופן רשמי המלחמה בין הצפון לדרום.

טראמפ שיבח את הפגישה, למרות שהטיל ספק אם "הדיפלומטיה החיובית" תחזיק מעמד זמן רב. "אחרי שנת זעם של שיגור טילים וניסויים גרעיניים, מתרחש מפגש היסטורי בין קוריאה הצפונית לדרומית. דברים טובים קורים, אבל רק הזמן יגיד", כתב הנשיא בחשבון הטוויטר שלו.

הפופולריים