פומפאו נפגש עם נתניהו: "נפרוש מהסכם הגרעין אם לא יתוקן"

פומפאו: "ללא שינוי, ארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין"

רה"מ לשר החוץ האמריקני החדש: אנשים חשבו שההתנהגות של איראן תרוסן, אבל קורה ההיפך - היא חייבת להיעצר; פומפאו על העברת השגרירות האמריקאית לירושלים: "גאים בכך"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ומייק פומפאו בפגישה בקריה בתל אביב
צילום: צילום: חיים צח, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (ראשון) עם שר החוץ החדש של ארצות הברית, מייק פומפאו. בסיום הפגישה אמר פומפאו כי אם ארצות הברית לא תוכל לתקן את הסכם הגרעין עם איראן, היא תפרוש ממנו. נתניהו אמר כי הדיון על הסכנה מפני התחמשות איראן בנשק גרעיני והתוקפנות האיראנית האזורית היה משמעותי. "אני מעריך את העמדה של הנשיא ושלך לגבי עצירת איראן מלהשיג נשק גרעיני", אמר נתניהו והוסיף: "אנשים חשבו שההתנהגות של איראן תרוסן, קורה ההיפך. איראן חייבת להיעצר". בנוגע למלחמה בסוריה ציין פומפאו כי "המשטר הברברי של אסד נתמך על ידי איראן", אך הדגיש: "המשימה הראשונה של ארה"ב היא למגר את דאעש".

פומפאו התייחס גם להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים, ואמר: "אנחנו גאים בפתיחת השגרירות בירושלים. עם זאת ציין כי "הגבולות והמשילות של ירושלים נתונים למו"מ". נתניהו הודה לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על העברת השגרירות, המתוכננת ל-14 במאי. "אנחנו מצפים למשלחת האמריקאית שתגיע לחגוג את האירוע. ההכרזה קידמה גם מדינות נוספות לעשות כן". אמש פורסם בחדשות השבת בכאן 11 כי בישראל נערכים להגעתם של בתו של נשיא ארצות הברית, איוונקה טראמפ, ובעלה ג'ארד קושנר, המשמשים כיועצים קרובים לנשיא, לפתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים.


פומפאו נחת בצהריים בישראל לאחר שהגיע בטיסה מבירת סעודיה, ריאד. בפתח הפגישה ברך נתניהו את פומפאו על כניסתו לתפקיד ואמר: "אנחנו גאים מאוד בעובדה שזהו ביקורך הראשון כמזכיר המדינה". שר החוץ האמריקני השיב: "אתם שותפים חשובים מאין כמותכם, ושמור לכם גם מקום מיוחד בלבי". בסיום פגישתם ימסרו השניים הצהרות לתקשורת.

מוקדם יותר היום נועד פומפאו עם עמיתו הסעודי עאדל ג'ובייר. במסיבת עיתונאים בסיום הפגישה אמר כי איראן היא איום לאזור. "הרוב המוסלמי חייב להמשיך להוביל במאבקו נגד הטרור ברחבי העולם. האחדות של מדינות המפרץ הכרחית ואנו נשיג אותה", אמר שר החוץ האמריקני.

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר כינה ראש הממשלה את מייק פומפאו: "ידיד אמת של ישראל" ואמר כי יש חשיבות לכך שבא לישראל במסגרת הביקור הראשון שלו מחוץ לארצות הברית כשר החוץ.

פומפאו הוא שר החוץ ה-70 בהיסטוריה של ארצות הברית. בתפקידו הקודם היה ראש ה- CIA, אך נבחר לתפקיד שר החוץ לפני כחודש וחצי לאחר שהנשיא טראמפ פיטר את קודמו רקס טילרסון. ביום חמישי הושבע מייק פומפאו לתפקיד מזכיר המדינה, לאחר שהסנאט אישר את מינויו ברוב של 57-42. פומפאו יצא באותו היום לבריסל, שם נפגש עם מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג והשתתף בוועידת שרי החוץ של המדינות החברות בארגון. משם המשיך לסבב פגישות במזרח התיכון שכולל את סעודיה, ישראל וירדן.

ליברמן על הסכם הגרעין: "זו החלטה אמריקנית. הם לא ביקשו את עצתנו"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום לדרישה האמריקנית לשנות את הסכם הגרעין עם איראן ואמר: "זה לא ענייננו. זו החלטה אמריקנית, הם לא ביקשו את עצתנו וברור לנו שיש להם את השיקולים שלהם". עם זאת הוא הדגיש כי העמדה הישראלית על ההסכם היא שהוא "הסכם גרוע וטעות גדולה. אם מישהו ייצא מההסכם הוא כמובן יקבל את תמיכתנו המלאה". ליברמן אמר את הדברים בכנס ג'ורזלם פוסט בניו יורק.

"השיקול המרכזי של איראן הוא כסף והסכם הגרעין מבטיח לה המון כסף", הוסיף ליברמן. "אם ארה"ב תיסוג מההסכם הכלכלה האיראנית תספוג מכה שתפגע ביכולת שלה להמשיך ולתמוך בטרור ובפעילות נגד ישראל". לדבריו, "למעלה מ-85% אחוז מתקציב חיזבאללה מגיע מאיראן".

ליברמן התייחס גם לפעילות האיראנית בסוריה והדגיש כי מטרתה היא "להפוך את סוריה לבסיס קידמי נגד מדינת ישראל." ליברמן הבהיר כי "ישראל תשמור לעצמה חופש פעולה מבצעי מלא בכל סוריה", אך ציין כי לישראל "אין כוונה להתעמת עם הרוסים, אין לנו כוונה להתערב בענייניה האזרחיים של סוריה, אבל אם מישהו חושב שטילים בסוריה יופעלו נגד ערים בישראל או אפילו נגד מטוסינו, שלא יהיה לו ספק שנפעל ונפעל בעוצמה".

הפופולריים