נתניהו תוקף את הבית היהודי: דוחפים את חוק עוקף בג"ץ לפח

רה"מ: הבית היהודי דוחפים את פסקת ההתגברות לפח
ראש הממשלה אמר בישיבת סיעת הליכוד שיש להגיע להסכמות בקואליציה כדי להעביר את החוק. בבית היהודי הגיבו: מורחים את החוק כבר 3 שנים. כחלון: "לא ניתן לקיצונים לגרור את המדינה". ליברמן: "יש כאן מאבק מי קדוש יותר, קרב על קרדיט"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: צילום: עמית שבי

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שני) למשבר בממשלה סביב החוק לעקיפת בג"ץ, המכונה פסקת ההתגברות. בפתח ישיבת סיעת הליכוד אמר כי "הדרך היחידה להעביר אותו היא באמצעות הסכמות בקואליציה". נתניהו תקף את סיעת הבית היהודי והוסיף שהם "דוחפים את פסקת ההתגברות לפח".

בתגובה לדבריו של ראש הממשלה הודיעו בסיעת הבית היהודי כי "כל חוק לעקיפת בג"ץ שיגיע בהסכמה של ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר כחלון ושאר מפלגות הקואליציה יהיה מקובל גם על סיעת הבית היהודי. בינתיים הפתרון המעשי היחידי שמונח על השולחן, הוא החוק שהעברנו אתמול בתמיכת כל השרים".

מוקדם יותר אמר יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, כי נתניהו חתום מול הבית היהודי בהסכם הקואליציוני על מחויבות להעביר את החוק - ולכן הציפייה לכך היא בעיקר ממנו. בפתח ישיבת סיעתו חזר בנט על עמדת הבית היהודי, שלפיה ייתנו "כמה ימים למצות הסכמות" לנתניהו ומשה לכחלון, המתנגד לחוק.

בנט פנה לראש הממשלה ולשר האוצר ואמר: "הבאנו פתרון מעשי להוצאה של כ-20,000 מסתננים בכל שנה. אם יש לכם פתרון מעשי ומוסכם אחר להוצאת המסתננים מהמדינה - תציגו אותו. אם יש לכם פתרון אמיתי ומעשי לריסון ההתערבות ההולכת וגוברת של מערכת המשפט בניהול היומיומי השוטף של המדינה - תציגו לנו. אנחנו נתמוך בזה. אך בהיעדר פתרון אחר, אנו מצפים מכם להתקדם בחקיקה של פיסקת ההתגברות. אנחנו נמשיך לקדם את זה, אנחנו נתעקש על חקיקת החוק".

יו"ר כולנו השיב לבנט בפתח ישיבת סיעתו, ואמר כי צריך להפסיק עם הספינים, כלשונו. "אנחנו בעד הוצאת המסתננים. הודענו על כך יום אחרי פסיקת בג"ץ, כולל פסקת התגברות בנוגע למסתננים", הבהיר כחלון. "לצערי, יש שרים שאין להם פתרונות והם מפזרים אשליות לציבור. גם אם פסקת ההתגברות הרחבה היתה עוברת היא לא היתה פותרת את נושא המסתננים".

שר האוצר המשיך ואמר כי כולנו היא סיעה חברתית-לאומית, ולא לאומנית. "לא נאפשר לגופים קיצוניים לגרור את המדינה לפינה. המדינה יקרה וחשובה לנו. לא מדינה קיצונית, אלא מדינה נורמלית", הדגיש כחלון. "באתי מהחינוך של בגין. אני יודע בדיוק איך מתנהג אדם לאומי, איש ימין ממלכתי. מה שצריך להוביל איש ציבור זו הממלכתיות ולא כותרת שמסיתה איש באחיו. ראינו בחודשים האחרונים פסיקות מוגזמות של בג"ץ ובהתערבות חסרת תקדים מול הכנסת והממשלה. הגיע הזמן להסדיר את היחסים האלו. צריך לשבת ביחד ולהסדיר את זה".

ליברמן: "אין משבר, לאף אחד אין אינטרס לבחירות"

יו"ר ישראל ביתנו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, דחה בפתח ישיבת סיעתו את האפשרות כי נוצר משבר קואליציוני. " יש כאן מאבק מי קדוש יותר", אמר ליברמן. "כולם תומכים ונאבקים במסגרת הקרב על הקרדיט. אין לאף אחד אינטרס לבחירות ואף אחד לא רוצה הקדמת בחירות. זו תחרות ריצה על הבסיס הפוליטי לקראת הבוחר. אין כאן משבר".

באופוזיציה שבו ותקפו גם היום בישיבות הסיעות את הממשלה לאחר העברת חוק עוקף בג"ץ בוועדת השרים לחקיקה. יו"ר המחנה הציוני והעבודה אבי גבאי אמר כי "חרפת ההתגברות היא ניסיון חיסול ממוקד בבית המשפט העליון והיא חלק מתכנית לצמצם את הדמוקרטיה והחופש בישראל. אני רוצה לשבח את שר האוצר שהודיע שסיעתו תתנגד להצעת החוק של סמוטריץ׳ בעניין. אני קורא לכחלון להתנגד גם לכל הצעה אחרת בעניין. זה לא עניין של 61 או 70 ח"כים שיוכלו לרסק את בגץ. זה עניין עקרוני ועל החופש שלנו לא מתפשרים". 

יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג חיזקה את שר האוצר כחלון ואת סיעת כולנו. "זו עמידה חשובה לצד שלטון החוק שהוא באמת לא סוגיה פוליטית אלא עמידה בסיסית על שמירת הזכויות של כל אזרח. אנחנו קוראים לסיעת כולנו לא להתפשר. אין שום מקום לפשרה בעניין הזה. אני מקווה שכחלון וסיעתו גם יחזרו בהם מהנכונות לפסקת התגברות ״נקודתית״, על נושא הפליטים או על כל נושא אחר. זה בדיוק הפתח שדרכו אפשר יהיה ״להתגבר״ על בית המשפט העליון בכל תחום. זו הסכנה״.

הפופולריים