נתניהו בטקס פתיחת השגרירות בי-ם: "זכרו את הרגע, זו היסטוריה"

נתניהו בפתיחת השגרירות בי-ם: "זה רגע היסטורי"
ברקע המהומות בעזה שכללו כ-40 הרוגים ויותר מ-1,000 פצועים, נערך טקס פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים, בנוכחות נשיא המדינה, רה"מ וחברי המשלחת האמריקנית. טראמפ שלח נאום מצולם: "תמיד נהיה ידידי ישראל". מחוץ לבניין השגרירות התקיימו הפגנה אלימה של מתנגדים למעבר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הסרת הלוט מעל שלט שגרירות ארה"ב בירושלים
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ברקע המהומות בעזה שכללו עשרות הרוגים פלסטינים ויותר מ-1,000 פצועים בעימותים ליד הגדר, נערך היום (שני) הטקס החגיגי לפתיחת שגרירות ארצות הברית בירושלים. בטקס משתתפים ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן ריבלין וחברי המשלחת האמריקנית.

מחוץ לבניין השגרירות נערכה הפגנה נגד העברתה לירושלים. אוטובוסים ממזרח העיר ומאום אל-פחם עוכבו בדרכם לכאן בידי המשטרה לבידוק, ולאחר מכן הורשו להמשיך בדרכם. ח״כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) פנה לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, כדי לאפשר למפגינים להגיע ליעדם ללא כל דיחוי נוסף. בהמשך, השוטרים לא איפשרו לפעילי שמאל להניף דגלי פלסטין ולקחו להם את הדגלים.

כ-300 מפגינים בהובלת ועדת המעקב של ערביי ישראל וחברי הכנסת מהרשימה המשותפת התעמתו עם השוטרים מול בניין שגרירות ארצות הברית, קראו "ירושלים ערבית" ו"ברוח ודם נפדה את פלסטין" והניפו דגלי פלסטין. רבים מהם, כולל חברי הכנסת הערבים, התעמתו באלימות עם השוטרים שניסו לקחת מהם את הדגלים. 14 מפגינים נעצרו, ואחרים עוכבו והוצאו בכוח ממתחם ההפגנה.

דברי נתניהו:


דברי טראמפ:


ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס: "איזה יום נפלא. זכרו את הרגע הזה, זו היסטוריה. הנשיא טראמפ עשה היסטוריה בכך שהכיר בהיסטוריה. אין לנו חברה טובה יותר בעולם מארצות הברית. אתם עומדים לצד ישראל ולצד ירושלים. תודה לך הנשיא טראמפ על האומץ לקיים את ההבטחה שלך. תודה לכם על הפיכת הברית בין ישראל וארה"ב לחזקה יותר מתמיד.

"זה יום גדול לישראל ולארה"ב ולשותפות הנהדרת שלנו. אבל גם יום נהדר לשלום. אני מודה לשליחים האמריקנים על מאמציהם לקידום השלום אבל גם לקידום האמת. ניתן לבנות שלום רק על האמת. והאמת היא שירושלים תמיד תהיה בירת ישראל ובירת העם היהודי".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שלח נאום מצולם, במהלכו ציין כי "לפני 70 שנה בדיוק ארצות הברית הפכה למדינה הראשונה שהכירה במדינת ישראל. היום אנחנו פותחים את שגרירות ארצות הברית הרשמית בירושלים".

הפגנות ועימותים מחוץ לבניין השגרירות:


"מזל טוב, כבר הגיע הזמן", הוסיף טראמפ. "אנחנו עושים זאת באיחור של שנים רבות. התקווה הגדולה ביותר שלנו היא לשלום וארצות הברית תישאר מחויבת לבניית שלום. ארצות הברית תמיד תהיה ידידה של ישראל ושותפה בחירות ובשלום. לישראל יש את הזכות לקבוע מה תהיה בירתה, כמו כל מדינה אחרת".

דיוויד פרידמן, שגריר ארצות הברית בישראל, נשא דברים בפתח הטקס ואמר כי "רבים כל כך עבדו קשה כל כך כדי שהיום הזה יגיע ולכולם מגיעה תודה. אבל אל תטעו, האירוע ההיסטורי היום הוא הודות לחזון, לאומץ ולבהירות המוסרית של אדם אחד - הנשיא דונלד טראמפ".

"ב-1995 החוק לשגרירות ארצות הברית הועבר וזכה לרוב גדול בסנאט ובבית הנבחרים, בהובלתו של סנאטור לשעבר שנמצא איתנו כאן, הסנאטור ג'ו ליברמן. החוק הזה, שאושר מחדש בהצבעה בסנאט בשנה שעברה, הכריז על ירושלים כבירתה של ישראל וחייב את העברתה של השגרירות. עברו 23 שנים מאז שהחוק הזה עבר, אבל היום אנחנו ממלאים את הבטחתנו", הוסיף פרידמן.


ג'ון סאליבן, סגן מזכיר המדינה האמריקני, אמר כי הוא "מודה על התמיכה בשעה שאנחנו מגשימים את הבטחתו של הנשיא טראמפ. אנחנו רוצים לחזק את הקשר בינינו עוד יותר. ארצות הברית מחויבת לברית עם ישראל ומחויבת לבנות עתיד טוב יותר יחד. שאלוהים יברך את הברית בין ארצות הברית לישראל".

הנשיא ריבלין דיבר על חשיבותה של הבירה, "ירושלים שנשבענו לה אמונים, שמעולם לא שכחנו. במשך 3,000 שנים התפללנו למען ירושלים. ירושלים היא לב ליבה של הריבונות של מדינת ישראל. ירושלים היא מיקרוקוסמוס של היכולת שלנו, יהודים וערבים, לחיות זה לצד זה. אחדותה של ירושלים ניכרת בכך שכל יושביה שווים זה לזה".

"הנשיא טראמפ, אזרחי ישראל מודים לך על קיום הבטחתך, על האומץ והנחישות שלך ועל עמידתך האיתנה לצד ישראל. נמשיך לקיים את ירושלים כעיר של שלום וכבית לכל הדתות ולכל האזרחים שלה".

הפופולריים