בחברה הערבית נערכים לשביתה כללית: "הירי במפגינים - טבח"

בחברה הערבית נערכים לשביתה כללית
ח"כ פורר קרא ליועמ"ש לחקור אם חברי כנסת מהרשימה המשותפת לקחו חלק באירועים אלימים בהפגנה אתמול מול שגרירות ארצות הברית. ח"כ ג'בארין: השוטרים התנפלו עלינו באופן פרובוקטיבי וללא סיבה מובנת. הערב: הפגנות באום אל-פחם, מג'ד אל-כרום ורהט
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בחברה הערבית נערכים לשביתה כללית מחר (רביעי) ביישובים הערביים, עליה הכריזה ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל כמחאה על "טבח המפגינים בעזה". הערב ב-18:00 תיערך הפגנה של ערביי ישראל בצומת הכניסה לאום אל-פחם. הפגנות נוספות יהיו במג'ד אל-כרום שבגליל וברהט שבנגב.

בתוך כך, הבוקר פורסם בכאן רשת ב' כי ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה להורות למשטרה לפתוח בחקירה נגד חברי כנסת מהרשימה המשותפת, שלקחו חלק בהפגנה הסוערת אתמול מחוץ לשגרירות ארצות הברית.

במכתב ששלח הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה, ביקש ממנו פורר להורות למשטרה לחקור אם חברי הכנסת שהשתתפו בהפגנה לקחו חלק באירועים אלימים נגד השוטרים שנכחו במקום, או הסיתו לאלימות נגדם. פורר אמר הבוקר כי "לא יכול להיות שחברים בכנסת ישראל יהפכו למתפרעים אלימים שקוראים קריאות נגד מדינת ישראל וסמליה תוך הסתה לאלימות".

בתגובה לפרסום, אמר ח״כ יוסף ג׳בארין מהרשימה המשותפת כי חווה "בריונות משטרתית בוטה" במהלך ההפגנה אתמול. "ראינו את השוטרים מתנפלים על המפגינים באופן פרובוקטיבי וללא סיבה מובנת. אסרו על הנפת דגלי פלסטין ללא בסיס חוקי לכך. הבענו בהפגנה מחאה פוליטית לגיטימית נגד העברת השגרירות, אך כנראה שמישהו קיבל החלטה להשתיק בכוח עמדה זו. הרבה מחבריי ברשימה עדיין סובלים מכאבים כתוצאה מאלימות השוטרים אתמול ומהדחיפות האלימות שלהם. אם היה לנו אמון במח״ש, היינו כבר מגישים תלונות רבות המתועדות בסרטונים״.


יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל, מוחמד ברכה, התייחס לעימותים בגבול עזה בריאיון לאריה גולן בתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב', ואמר כי "אי אפשר לומר 'יצאנו משם ואנחנו לא שם'. גם הסוהר לא נמצא בתא המאסר אבל הוא שולט באוכל ובחשמל. הפגיעה במעבר כרם שלום פסולה אבל זו לא התמונה. המצוקה הנוראית בעזה היא תוצאה של המצור של ישראל".

ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) אמרה על האירועים בעזה כי "היום הצבא הישראלי רצח במן ריטואל קבוע ופושע 55 פלסטינים. בואו נטפל בפושעים הגדולים בבתי הדין הבינלאומיים".


ברחבי העולם הערבי גינו את אירועי האתמול בגבול הרצועה. משטר אסד פרסם אמש הודעת גינוי חריפה נגד מה שהוא כינה "הטבח הברברי" שביצעה ישראל נגד האזרחים הפלסטינים הלא חמושים שמימשו את זכותם הלאומית להגן על חירותם ועצמאותם.

בהודעה נאמר כי "המערכה של העם הפלסטיני נגד ישראל היא המערכה של סוריה גם כן, כיוון שאותה ישראל שרוצחת את העם הפלסטיני - היא זו שתומכת בארגוני הטרור החמושים שרוצחים את העם הסורי". לבסוף הודגשה עמידתה של סוריה לצד המאבק של העם הפלסטיני להשגת זכויותיו הלגיטימיות ובייחוד הזכות לשיבה, להגדרה עצמית ולכינון מדינה עצמאית שבירתה ירושלים.

בירדן יצאו נגד חתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר. שר ההסברה הירדני, מוחמד אל-מומני, גינה את הצהרותיו של יועצו וחתנו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בטקס העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. הבכיר הירדני אמר כי ירדן דוחה בתוקף את הצהרותיו של קושנר, שלפיהן ישראל היא זו שמחזיקה במעמד של נותנת החסות למקומות הקדושים בירושלים.לדבריו, מדובר בהפרה של החוק הבין-לאומי ושל החלטות הקהילה הבין-לאומית שמדגישים שהחלק המזרחי של ירושלים הוא שטח כבוש . 

פורום חמאס צייץ בטוויטר כי בנו של מנהיג חמאס אסמאעיל הנייה נפצע אתמול בהפגנות על הגדר. על פי הדיווח, מועאז הנייה נפצע בראשו מרסיסי קליע והוא במצב קל. לדיווח אין אישור ממקור רשמי.

השתתפו בהכנת הידיעה: ערן זינגר, זאב קם, רועי קייס, סולימאן מסוואדה ושמעון מיג'אן

הפופולריים