יועצו של ארדואן לכאן חדשות: "ישראל מבצעת שואה בעזה"

יועצו של ארדואן: "ישראל מבצעת שואה בעזה"
ברקע העימות עם ישראל בעקבות הרג המפגינים ברצועה, חבר מפלגת השלטון באנקרה יאסין אקטאי אמר כי הוא "מייעץ לישראלים לא לעמוד מאחורי ההחלטה של ממשלתם". הערכות בירושלים: גירוש השגריר הישראלי בטורקיה - זמני בלבד. צפו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ-ארדואן
צילום: צילום: אי-פי

"ישראל מבצעת שואה בעזה" - כך אמר הערב (שלישי) יוצעו של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ-ארדואן, בשיחה עם כאן חדשות. היועץ, וחבר מפלגת השלטון במדינה, יאסין אקטאי, הוסיף כי גירוש השגריר הישראלי מטורקיה "הוא צעד דיפלומטי ותגובה טבעית שחובה לעשות כדי לנקוט עמדה. כרגע אנחנו לא מדברים על חזרה של השגריר לטורקיה. כרגע אנחנו נוקטים עמדה".

בתשובה לשאלה אם יש סיכוי שארדואן יסגור את השגרירות בתל אביב, אמר היועץ כי "כל האפשרויות פתוחות". עוד אמר היועץ כי "הוא מייעץ לישראלים לא לעמוד מאחורי ההחלטה של הממשלה שלהם. היא לא הומנית. אנחנו לא נגד הישראלים, אבל מה שישראל עושה כרגע בעזה זה טבח".

בתוך כך, היום דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי בירושלים מעריכים שגירוש השגריר הישראלי בטורקיה, איתן נאה, הינו זמני בלבד. השגריר נאה צפוי לחזור הלילה לישראל, כאשר כל יתר הדיפלומטים הישראלים המוצבים בטורקיה נותרו בנציגויות. ‏


בשיחות שקיים השגריר עם משרד החוץ, הוא אמר להם כי המסר שהועבר לו על ידי הטורקים הוא שהוחזר להתייעצויות בלבד - ולא דיברו איתו על ניתוק היחסים או על חזרה קבועה לישראל. גם המסר שיוצא ממשרד החוץ הטורקי מדבר על חזרה לירושלים "לזמן מה". 

גורם ישראלי רשמי אומר לכאן חדשות כי גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא מעוניין בניתוק היחסים בין המדינות. בדיוני הקבינט המדיני-ביטחוני לא התקיימו שיחות מפורטות על המשמעויות המדיניות של אירועי מאי. אולם, גורם מדיני מגיב על כך ואומר: הכל הוצג, ויותר מפעם אחת.

נתניהו ארדואן החליפו היום שורת התנצחויות. הנשיא הטורקי תקף את ראש הממשלה ואמר כי "ידיו מגואלות בדם פלסטינים" וכי הוא "ראש ממשלה של מדינת אפרטהייד כובשת".


מאוחר יותר ענה לו נתניהו בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי "אדם ששולח אלפי חיילים טורקים לקיים את הכיבוש של צפון קפריסין ופולש לסוריה, לא יטיף לנו כשאנו מגינים על עצמנו מניסיון פלישה של חמאס". נתניהו הוסיף כי "אדם שידיו מגואלות בדם של אינספור אזרחים כורדים בטורקיה ובסוריה, הוא האחרון שיכול להטיף לנו על מוסר לחימה".

הערב הודיעה טורקיה על גירוש השגריר הישראלי באנקרה, ואמש הודיעה כי היא מחזירה את שגריריה מישראל ומארצות הברית. זאת, בשל אירועי עזה. בנוסף, הטורקים הכריזו על שלושה ימי אבל לאומי לזכר עשרות הפלסטינים שנהרגו בעזה.

הפופולריים