אקוניס: "ארדואן ניאו-פשיסט, אסור להבליג על השפלת השגריר"

"ארדואן ניאו-פשיסט, לא נבליג על השפלת השגריר"

השר התייחס למשבר החדש עם טורקיה ותקף את נשיאה בחריפות: "מתעב את ישראל יותר מכשעלה לשלטון". גם השר ארדן תקף את הנשיא הטורקי: "צריך לחשוף את פרצופו האנטישמי". סגנית שר החוץ חוטובלי הדגישה כי ישראל לא רוצה לנתק את יחסיה עם הטורקים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן
צילום: צילום: אי-פי

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס תקף הבוקר (חמישי) את נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן ואמר כי הוא "ניאו-פשיסט ששונא את ישראל". השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר לדב גיל-הר בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי צריך לבודד את טורקיה בזירה הבינלאומית ולחשוף את פרצופו האנטישמי של ארדואן.

האזינו לריאיון המלא עם השר אופיר אקוניס:

"תפיסתו היא איבה חסרת פשרות למדינת ישראל משחר נעוריו", תקף אקוניס את ארדואן בריאיון לשלום קיטל ונעמה סיקולר בכאן רשת ב'. השר ציין כי על ישראל להכיר בשואת הארמנים: "המדינה הייתה צריכה מזמן להכיר בשואת הארמנים. מדובר באחד האירועים ההיסטוריים המזעזעים ביותר". גם השר ארדן אמר כי ישראל צריכה להכיר בשואה הארמנית והדגיש כי עלינו "לעלות חמש מדרגות בפעילות הבינלאומית נגד ארדואן ונגד טורקיה".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי תקפה גם היא את ארדואן ואמרה כי הוא "רודן שידיו מגואלות בדם". חוטובלי הדגישה כי לאחר התייעצויות רבות, כולל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוחלט שלא לנתק את היחסים עם טורקיה. "זו מדינת ענק חשובה במרחב. כל נתיבי הטיסה שלנו עוברים בטורקיה. יש מסחר גדול איתם ויש שם קהילה יהודית גדולה שצריכה את הגב הישראלי. צריך לשמור על זה", אמרה סגנית שר החוץ ב"קיטל וסיקולר".

האזינו לריאיון המלא עם סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי:

בנושא האירועים בעזה אמרה חוטובלי כי נעשית עבודה רבה של תדרוך אינטנסיבי: "העברנו מסר שישראל מגנה על עצמה מפני מחבלים. בחלק מהמדינות המסר בהחלט עבר. ציפינו לתגובות הרבה יותר חריפות".

אקוניס וארדן התייחסו גם כן להתפרעויות על גדר הגבול עם רצועת עזה ולאירועי "יום הנכבה". השר ארדן הביע את אי-שביעות רצונו מהביקורת שנשמעה בישראל על אירועי עזה והאשים כי ביקורת זו היא גם הבסיס לביקורת על ישראל בעולם: "זה מאוד מצער שמותחים ביקורת וקונים שקרים של חמאס. אני בעד ביקורת בחברה הישראלית כאשר היא מוצדקת ויש בה היגיון. כאשר צה"ל נלחם במחבלי חמאס וקולות מתוך החברה, הפוליטיקה והתקשורת הישראלית מסבירים שאנחנו טועים וצה"ל טועה במדיניות הפתיחה באש, וצריך להקשיב לקולות של חמאס, אז אני חושב שהביקורת שגויה והיא גם הבסיס לביקורת העולמית. חמאס מנצל את התמימות של האנשים בישראל".

האזינו לריאיון המלא עם השר גלעד ארדן:

השר אקוניס הסביר כי "קרוב ל-60 מחבלים נהרגו השבוע כאשר באו וניסו לחדור לארץ ולעשות לינץ' באזרחי ישראל" וציין כי "המצרים הנבונים רואים שחמאס מנסה להתסיס את כל האזור למטרותיו". אקוניס פנה לציבור וביקש שיבינו כי חמאס מקריב ילדים למען הג'יהאד שלו.

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל משרד החוץ לשעבר דורי גולד:

מנכ"ל משרד החוץ לשעבר דורי גולד הסביר ב"קיטל וסיקולר" כי אנחנו לא בוחרים את השותפים שלנו וכי אחד היעדים בפיוס עם טורקיה היה שיפור היחסים עם המדינות הסוניות. גולד ציין כי מדיניות התגובה של ישראל לארדואן נכונה: "מה שמדינת ישראל עושה היום זו תגובה הולמת – מידה כנגד מידה. אם הוא ידבר על רצח עם שישראל עושה בפלסטינים – שזה שטויות, אנחנו נדבר על שואת הארמנים".

גולד אמר כי "ארדואן מגעיל" אבל ישראל לא צריכה לנתק את יחסיה עם טורקיה. "צריך לזכור שהאויב האמיתי הוא איראן", אמר גולד והוסיף כי אחת מנקודות התורפה של ארדואן היא היחס החם שלו לחמאס ולאחים המוסלמים שנתפסים כארגוני טרור בעולם.

הפופולריים