טורקיה על ההרוגים בעזה: "להעמיד את ישראל לדין בהאג"

שר החוץ הטורקי: "להעמיד את ישראל לדין בהאג"
שר החוץ הטורקי אמר לטלוויזיה בארצו כי יש להקים ועדת חקירה עצמאית לבדיקת האירועים השבוע בגבול הרצועה: "על ישראל לעמוד בפני החוק". ריבלין על ארדואן: "עבר את כל הגבולות המותרים בין מדינות שמשתפות פעולה, זה חמור מאוד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר החוץ הטורקי מבלוט צ'אבושולו
צילום: צילום: אי-פי

שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'אבושולו, קרא היום (חמישי) לשפוט את ישראל בבית הדין הבינלאומי שבהאג בשל הרג המפגינים השבוע בגבול עם רצועת עזה. בריאיון לטלוויזיה הטורקית הממלכתית, אמר צ'אבושולו כי "על ישראל לעמוד בפני החוק".


עוד אמר השר הטורקי כי יש להקים "ועדה עצמאית שתחקור את האלימות בעזה". הוא הוסיף שטורקיה מעוניינת להעביר בעצרת הכללית של האו"ם הצעה "הנוגעת לירושלים", ברקע העברת שגרירויותיהן של ארצות הברית ושל גואטמלה לבירה.

היום התייחס נשיא המדינה, ראובן ריבלין, להשתלחות של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן בישראל ואמר: "מה שאמר ארדואן מגוחך. זו לא הפעם הראשונה. צריך להימנע מלומר דברים שאחר כך נתחרט עליהם מאוד".

"הנשיא הטורקי עבר את כל הגבולות המותרים בין מדינות שמשתפות פעולה", האשים ריבלין. "התנהלותו כמגן על האנשים שבשם האסלאם רוצים בהרס ישראל, זה חמור מאוד". על האירועים בעזה אמר הנשיא: "אתמול התפרסם שמתוך 61 הרוגים, 50 היו אנשי חמאס - וזה אומר הרבה. הם משתמשים בנשים וילדים כדי לתקוף את ישראל".

שטייניץ לכאן רשת ב': "הדם רותח אבל צריך לפעול בשיקול דעת"

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר בריאיון לרונן פולק בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' כי למרות המשבר עם אנקרה, טורקיה חשובה לישראל - "גם מבחינה כלכלית, וגם מבחינה גיאופוליטית אזורית". שטייניץ ניתח את התנהלותו של ארדואן ואמרר: "לדעתי בעל הבית השתגע וזה לקראת הבחירות. טורקיה מדינה בעייתית, מבחינתנו וגם מבחינת מדינות אחרות במערב".

האזינו לריאיון עם שטייניץ בכאן רשת ב':

על הבידוק המשפיל שעבר אתמול שגריר ישראל בטורקיה, איתן נאה, בנמל התעופה באיסטנבול אמר שטייניץ: "העובדה שהזמינו לשם צלמים זאת השפלה מכוונת וזה מרתיח לנו את הדם. אבל אני רוצה להזכיר שגם אצלנו היה אירוע דומה עם השגריר הטורקי שהושב בכסא נמוך. דברים אוויליים קרו גם אצלנו.

"אני חושב שהתגובות שלנו עד עכשיו ודרך הטיפול שלנו עד כה תקיף ושקול. הדם רותח וההתבטאויות של ארדואן מרתיחות את הדם, אבל גם כשהדם רותח, אנחנו המדינאים צריכים לפעול בשיקול דעת. כל המהלך להסכם הפיוס עם טורקיה היה נכון. נכון לקיים יחסים דיפלומטיים עם טורקיה".

שטייניץ הסתייג מהקריאות להכיר בשואת העם הארמני בתגובה לדברי ארדואן: "אני לא הייתי קושר את סוגיית השואה הארמנית למשבר כרגע. אנחנו נרצה להיות בקשרים עם טורקיה בעוד 10 שנים ויותר, כשארדואן כבר לא יהיה, אז לא צריך לבוא היום ולשרוף את כל הקשרים איתם".

הפופולריים