טרור העפיפונים: חקלאי עוטף עזה יתבעו את ראשי חמאס בבית הדין בהאג

טרור העפיפונים: חקלאים יתבעו את חמאס בהאג

שבוע לאחר שהפלסטינים הודיעו כי יגישו תביעה לבית הדין הבינלאומי בהאג, החקלאים הודיעו על כוונתם להגיש תביעה נגדית נגד בכירי חמאס בעזה. נשיאת ארגון "שורת הדין" - שיגיש את התביעה - עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר: "המציאות הביטחונית הקיימת היא בלתי מתקבלת על הדעת"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שריפה שנגרמה כתוצאה מעפיפון תבערה
צילום: צילום: אושר צימר

חקלאים מעוטף עזה הודיעו היום (ראשון) על כוונתם לתבוע בבית הדין הבינלאומי בהאג את מנהיגי חמאס ברצועת עזה בגין פשעי מלחמה, בעקבות טרור העפיפונים. התביעה תוגש נגד מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיאל הנייה, ובכירים נוספים בארגון הטרור.

הודעת החקלאים מגיעה שבוע לאחר שהפלסטינים הודיעו כי יגישו תביעה לבית הדין הבינלאומי בהאג נגד ישראל. חקלאי עוטף עזה מתכוונים להגיש את התביעה באמצעות ארגון "שורת הדין". מדובר בתגובה אזרחית ראשונה לטרור העפיפונים, שהפך בתקופה האחרונה לתופעה מסוכנת ליישובי עוטף עזה וצמודי הגדר. בין התובעים: מנהל ענף החקלאות בקיבוץ ניר עם עופר ליברמן, קיבוץ בו נשרפו אלף דונם חיטה במהלך השבועיים האחרונים, וקב"ט קיבוץ עלומים רפי בביאן.

החקלאים שנפגעו מטרור העפיפונים מבקשים לתבוע בגין שורת עבירות שהן הפרה בוטה של סעיפים רבים ב"אמנת רומא", בהן הבערת שדות חקלאיים על ידי עפיפוני תבערה, תקיפת גבולות ישראל, שימוש בילדים למטרות לחימה, והן בשימוש באוכלוסייה אזרחית כמגן אנושי.


בארגון "שורת הדין" קוראים לחקלאים נוספים ולאזרחים להצטרף לתביעה. נשיאת הארגון, עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, אמרה היום כי"ישראל לא תשתוק. המציאות הביטחונית הקיימת, שבה שדות ויערות בישראל נשרפים בכל יום בידי פעילי ארגון טרור, היא בלתי מתקבלת על הדעת".

דרשן-לייטנר הוסיפה כי "לא ייתכן שבכירי החמאס יאשימו את ישראל בפשעי מלחמה בזמן שהם משתמשים באוכלוסיה אזרחית, בדגש על ילדים, כמגן אנושי לפעולות הטרור שלהם - שמופנות פעם אחר פעם לאזרחי ישראל. ועל כן, אנו קוראים לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג למצות איתם את הדין".

בשירות כבאות והצלה לא מסרו נתוהים מדויקים בנוגע לכמות השריפות שנגרמו בעוטף עזה בעקבות עפיפוני התבערה, אך מסרו כי מאז סוף חודש מרץ ועד היום פעלו לוחמי האש לכיבוי כ-260 שריפות באזור. עוד נמסר כי סך הכול נשרפו בתקופה זו כ-250 אלף דונם של שדרות, חורשות, יערות ומטעים.

הפופולריים