שקד: נקדם מהלך להגנה על זכויות חשודים בהליך פלילי

שקד: נקדם מהלך להגנה על זכויות חשודים פליליים

שרת המשפטים הודיעה על יוזמה לשינוי נורמות ותיעוד בחדרי החקירות: "לעתים המערכת נוהגת באזרחים הנורמטיבים כאחרוני הפושעים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שרת המשפטים, איילת שקד
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שרת המשפטים, איילת שקד, הודיעה היום (שני) על יוזמה לשיפור ההגנה על זכויות חשודים בהליך פלילי. לדבריה, המהלך יושלם בתוך שנים והזכויות האלה צריכות לקבל את מקומן בספר החוקים הישראלי.

"אוביל מהלך חדש להגנה על זכויות אדם בהליך הפלילי, עם המשטרה והכנסת", אמרה שקד בכנס לשכת עורכי הדין שנערך באילת. היא אמרה כי השינוי יהיה ב"ניהול ונורמות החקירה הפלילית, שפת החקירה, תיעוד ושמירת מוצגים וראיות וצמצום הרשעות שווא". 

שרת המשפטים הוסיפה כי "בשבועות הקרובים, לאחר עבודת מטה של שנים, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ואני, נעלה את הצעת חוק ניהול זכויות חקירה".

שקד נתנה דוגמה לשינוי אפשרי, לפיו הנחקר יוכל להקליט את חקירתו ולקבל את ההקלטה עם חומרי החקירה. "נבקש לעגן את זכות ההיוועצות בעורך דין ולהרחיב את הזכות הקיימת היום רק לעצורים, גם לחשודים.

"ישנם תחומים משפטיים שלמים ששכחנו לעסוק בעיקר: באדם עצמו, בכבודו, ושכחנו לעסוק בחירותו", אמרה שרת המשפטים. "לעתים המערכת נוהגת באזרחים הנורמטיבים כאחרוני הפושעים. מערכת אכיפת החוק צריכה כמובן לחקור ולבדוק, אך צריכה להכווין את התנהלותה לכך שאם יזוכה בסוף ההליך, תוכל לומר ביושר בסוף ההליך - נהגתי בו כראוי".

עוד אמרה שקד: "אני לא משלה את עצמי - אחרי שנים של התעלמות, ייקח זמן להשלים את המלאכה. הכנסת הזו תאמר את דברה בעצמה ואני מקווה שתוך כמה שנים נצליח לתת משמעות אמיתית לכבוד האדם וחירותו גם בהליך הפלילי. הזכויות האלה צריכות לקבל את מקומן בספר החוקים הישראלי".

הפופולריים