נתניהו: איראן מנסה להשתלט על המזה"ת; מרקל: מגנים את דברי ההנהגה בטהראן

נתניהו למרקל: איראן מנסה להשתלט על המזה"ת

ראש הממשלה נפגש עם הקנצלרית בגרמניה במסגרת מסע מדיני באירופה. השניים סיכמו על פגישת פסגה של המדינות באוקטובר. נתניהו: "איראן מנסה להצית מלחמת דת, נמנע ממנה להשיג נשק גרעיני". מרקל: "ההסכם עם איראן מנע ממנה נשק גרעיני"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו ומרקל בפגישתם בברלין, היום
צילום: צילום: לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (שני) עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. במסיבת עיתונאים משותפת בברלין לאחר מכן חזר נתניהו על הצורך של ישראל למנוע מאיראן נשק גרעיני ולעצור את התבססותה בסוריה. מרקל, שגינתה את דברי ההנהגה האיראנית, הודיעה כי השניים סיכמו על פגישת פסגה בין ישראל וגרמניה ב-4 באוקטובר.

"איראן מנסה להשתלט על המזרח התיכון", אמר נתניהו, "היא מנסה להצית מלחמת דת בסוריה". אור אמר "בסוריה, איראן מנסה לשים את הצבא שלה - חיל האוויר, חיל הים וחילות רגלים - לכיוונה של ישראל עם מטרה מפורשת של התקפתנו. לא נוכל לקבל זאת". בהתייחס לחשיפת העדויות לקיומה של תכנית גרעין באיראן, אשר נחשפו על ידי ישראל, אמר נתניהו: "חשוב שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תחקור את איראן בהתבסס על ארכיון הגרעין. חשוב למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני, ואנו נעשה זאת". מרקל הגדירה את הארכיון "חומר חשוב ביותר", והוסיפה כי גרמניה תומכת ברצונה של ישראל להעריכו. 


מנגד, מרקל טענה כי הדרך למנוע נשק גרעיני מאיראן הוא באמצעות ההסכם: "לעולם לא רצינו שאיראן תגיע לנשק גרעיני, השאלה איך מגיעים לכך. אנחנו מאמינים שהסכם הגרעין הוא הדרך לכך". היא הוסיפה כי ישראל וגרמניה צריכות לדון בפעולות איראן בסוריה.

הקנצלרית הוסיפה לגבי עמדתן של מדינות אירופה לגבי ביטול הסכם הגרעין מצד ארצות הברית, ולמנופי ההשפעה שלהן במסגרת הדבקות בהסכם. "גרמניה ואירופה לא ביטלו את ההסכם, אבל בנושא הזה של ההשפעה האזורית של איראן הוא מאוד מדאיג, במיוחד לביטחונה של ישראל, לכן צריך לעשות כל מאמץ כדי להתמודד עם סוגיית הטילים הבליסטיים התוקפנות בסוריה ותימן, וחשוב שנשתמש בהשפעתנו בנושא זה". מרקל התייחסה גם להסלמה ברצועת עזה: "דיברנו על עזה ועל ההתעללות באזרחים וילדים ושימוש בהם כדי לפעול נגד ישראל, אבל אנחנו חושבים שגרמניה יכולה לתמוך כלכלית בעזה ודיברנו עח פרויקטים ספציפיים".

נתניהו צפוי להיפגש מחר עם נשיא צרפת עמנואל מקרון במסגרת ביקור מדיני משולש בגרמניה, צרפת ובריטניה, אשר יעסוק באיום הגרעין האיראני ובהתבססות איראן בסוריה. "אני יוצא עכשיו לביקור חשוב באירופה. אני אפגש עם שלושה מנהיגים ואעלה שם שני נושאים: איראן ואיראן", אמר ראש הממשלה טרם המראתו לברלין. "קודם כל, הצורך להמשיך את הלחץ על איראן נגד תכנית הגרעין שלה. אני מאמין שצריך להעצים את הלחץ הזה. ייתכן שבעניין הזה אין הסכמה מלאה כרגע, אבל לדעתי לאורך זמן תתגבש הבנה כזו". נתניהו מתוכנן לדון עם המנהיגים בעדויות לקיומה של תוכנית הגרעין האיראנית, שנחשפו לפני כחודש. בנאומו חשף נתניהו כי ברשות ישראל כחצי טון של מסמכים השייכים לתכנית הגרעין האיראנית, בהם יותר מ-100,000 מסמכים סודיים של המשטר. ראש הממשלה טען כי המידע הוצג לאמריקנים ומהימנותו נבחנה ואושרה. בהמשך הוצג לבעלות בריתה של ישראל, ובעתיד לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א).

הפופולריים