נתניהו למיי: "הבעיות בעזה מתחילות ברצון של איראן להשמיד את ישראל"

נתניהו למיי: "הבעיות בעזה מתחילות באיראן"

ראש הממשלה נפגש עם מקבילתו בבריטניה. בפתח הפגישה אמרה מיי כי בריטניה מכירה בזכותה של ישראל להגנה עצמית, אולם הביעה דאגה בנוגע להרג בעזה. נתניהו: "ישראל עושה הכול כדי למנוע אובדן חיים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ותרזה מיי
צילום: צילום: אי-פי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (רביעי) בפגישתו בדאונינג 10 בלונדון עם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, כי ההסלמה ברצועת עזה נובעת ממעורבותה של איראן. שיחת השניים התמקדה בעיקר במניעת ההתבססות האיראנית בסוריה ובהתמודדות עם תוקפנותה של איראן בשאר אזור המזרח התיכון. "אני בטוח שנוכל למצוא דרכים לעבוד יחדיו", אמר ראש הממשלה למקבילתו.

נתניהו התייחס להפרות הסדר האלימות ברצועת בעזה וציין כי הן "אינן הפגנות לא אלימות, אלא טכניקה טרוריסטית חדשה ושימוש באזרחים כמגן אנושי". לדבריו, הבעיות בעזה מתחילות ברצון הבסיסי של איראן להשמיד את ישראל. "הם שורפים את שדותינו ומנסים להתפרץ לגדרותינו, לחטוף חיילים ולפגוע באזרחים. זו היא לא הפגנה לא אלימה. אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי למנוע אובדן חיים".

ראש הממשלה הוסיף כי "הסיבה שעזה במשבר הומניטרי היא בגלל שחמאס מפנה משאבים רבים ומצרכים אזרחיים למנהרות טרור. גם בגלל שהרשות הפלסטינית מקצצת בכספים וחונקת את הרצועה".

בפתח הפגישה, אמרה מיי כי היא מתכוונת לשוחח עם נתניהו על "היחסים הטובים בין בריטניה וישראל וגם על יציבות אזורית וביטחון". מיי הוסיפה כי "זה יכלול את איראן ואת הסכם הגרעין" וציינה כי בין השניים קיימים חילוקי דעות.

"אנחנו נישאר מחויבים להסכם כל עוד איראן תהיה מחויבת לו, אבל יש הרבה נושאים שצריך לדבר עליהם", אמרה ראש ממשלת בריטניה. "אשמח לדבר גם על עזה. אנחנו מכירים בזכותה של ישראל להגנה עצמית אבל היה אובדן חיים ויש הסלמה. אני רוצה שנחשוב איך להקל על המצב בעזה וגם על איך אפשר לחזור לפתרון שתי המדינות".

אתמול נפגש נתניהו עם נשיא צרפת עמנואל מקרון. השניים דנו בארבע עיניים בהסכם הגרעין ובהתבססות איראן בסוריה. לאחר מכן מסרו את הצהרותיהם לתקשורת. נתניהו אמר למקרון כי "התנאי מקדים לשיקום סוריה הוא שאיראן תעזוב את המדינה". 

"האיום הגדול ביותר על העולם הוא נשק גרעיני בידי איראן. הארכיון הגרעיני הוכיח שאיראן שיקרה לעולם על תוכנית הגרעין שלה, ואני חושב שעכשיו זה הזמן להפעיל עליה לחץ מקסימלי. לא ביקשתי מהנשיא מקרון לעזוב את ההסכם, אני חושב שהמציאות הכלכלית תכריע את הסיפור. זה לא מה שהתמקדנו בו אלא התוקפנות של איראן באזור".

מקרון התייחס לאירועים האחרונים בגבול רצועת עזה ואמר: "אנחנו מגנים כל אלימות כלפי אזרחים במיוחד למה שקרה בשבועות האחרונים בעזה. כמובן גם מגנים כל אלימות כלפי אזרחים ישראלים על ידי קבוצות שונות ובראשן חמאס. אנחנו מחויבים לביטחונה של ישראל. צריך למצוא פתרון למשבר ההומינטרי בעזה, אני מקווה שנוכל להביא לפתרון".

הפופולריים