בכיר ישראלי לכאן חדשות: פסגת טראמפ-קים תקרין על הנושא האיראני

בכיר ישראלי: פסגת טראמפ-קים תקרין על איראן
בישראל עוקבים אחר הפגישה ההיסטורית בסינגפור ומעריכים שאם תהיה מוצלחת, תהיה לכך השפעה על היחסים של פיונגיאנג וטהראן • סקרים בארצות הברית מעלים כי הציבור אופטימי בנוגע לפסגה, אך דמוקרטים ושמרנים מסכימים: קים ינסה לרמות את טראמפ
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: צילום: אי-פי

בישראל עוקבים אחר פסגת טראמפ-קים, ומעריכים כי לתוצאותיה תהיה השפעה על היחסים שבין קוריאה הצפונית לבין איראן. בכיר ישראלי אמר היום (שני) לחדשות הערב בכאן 11 כי "הסיפור הצפון קוריאני היסטורי ומשמעותי - ויקרין על כל המתרחש באזור, בפרט על הנושא האיראני".

קוריאה הצפונית ואיראן משתפות פעולה בתחומים שונים, כולל בנשק ובתחומים מדעיים. ההערכה בישראל היא שהיחסים בין המדינות ייפגעו בשל עמדת נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בנוגע לנושא האיראני והלחץ שהוא מפעיל על המשטר בטהראן - שכבר נותן את אותותיו.


בתוך כך, בסקר אחרון שפורסם בארצות הברית עולה כי רוב הציבור האמריקני, כ-70%, סבור שיש לקיים את הפגישה בין טראמפ וקים. עם זאת, הרפובליקנים נוטים להאמין יותר כי טרמאפ יכול לחזור מסינגפור עם הסכם, בעוד שהדמוקרטים ספקנים יותר.

מוקדם יותר היום פרסם הבית הלבן הצהרה לקראת הפסגה המדינית ההיסטורית בין מנהיגי ארצות הברית וקוריאה הצפונית, לפיה הדיונים עם פיונגיאנג מתקדמים במהירות. "הדיונים בין ארצות הברית לקוריאה הצפונית נמשכים ומתקדמים במהירות גבוהה משצופה", נמסר מהבית הלבן.


על פי לוח הזמנים, הפגישה הפרטית בין שני המנהיגים תתקיים ב-04:00 (שעון ישראל). לאחר מכן תימשך הפגישה בין טראמפ וקים בפורום מורחב יותר. בין היתר ישתתפו שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, ראש הסגל בבית הלבן, ג'ון קלי, והיועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, לצדמקביליהם הצפון קוריאנים.

בסיום הפגישה המרוחבת תיערך ארחות צהריים משותפת אליה ייצטרפו גם דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, שגריר ארצות הברית בפיליפינים, סונג קים, וחבר המועצה לביטחון לאומי מאט פוטינגר. ב-15:00 (שעון ישראל) תיערך מסיבת עיתונאים  בשדה התעופה בסינגפור, ולאחריה ימריא טראמפ בחזרה לארצות הברית.


הפופולריים