נתניהו: "מדיניותו של הנשיא טראמפ היא בשורה חשובה לישראל"

נתניהו: "מדיניות טראמפ - בשורה חשובה לישראל"
ראש הממשלה בירך את הנשיא האמריקני על הפסגה בסינגפור עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און. "זהו צעד חשוב במאמץ לפרק את חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני", אמר נתניהו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ וקים ג'ונג און
צילום: צילום: אי-פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שלישי) לפסגת טראמפ-קים בסינגפור ובירך את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על כך. "זהו צעד חשוב במאמץ לפרק את חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני", אמר נתניהו.

"הנשיא טראמפ נוקט עמדה תקיפה גם נגד ניסיונה של איראן להתחמש בנשק גרעיני וגם נגד תוקפנותה במזרח התיכון. הדבר הזה כבר נותן את אותותיו בכלכלה האיראנית. מדיניותו של הנשיא טראמפ היא בשורה חשובה לישראל, לאזור ולעולם כולו״.


בתוך כך, נשיא איראן חסן רוחאני שוחח היום בטלפון עם נשיא צרפת עמנואל מקרון במשך שעה. השניים דנו בסוגיית הסכם הגרעין ובנושאים אזוריים. בשיחה אמר מקרון לרוחאני שאיראן צריכה להמשיך ולקיים את התחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין.

רוחאני אמר למקרון כי יהיה זה בלתי אפשרי עבור איראן להישאר בהסכם אם לא תהנה מפירותיו. רוחאני הוסיף כי הוא מרוצה מהמאמצים האירופים להצלת ההסכם, ובמיוחד מהמאמצים של צרפת, אך הוסיף כי ההצהרות צריכות להיות מלוות במעשים.

בישראל עקבו אחר פסגת טראמפ-קים, ומעריכים כי לתוצאותיה תהיה השפעה על היחסים שבין קוריאה הצפונית לבין איראן. בכיר ישראלי אמר אמש לחדשות הערב בכאן 11 כי "הסיפור הצפון קוריאני היסטורי ומשמעותי - ויקרין על כל המתרחש באזור, בפרט על הנושא האיראני".

קוריאה הצפונית ואיראן משתפות פעולה בתחומים שונים, כולל בנשק ובתחומים מדעיים. ההערכה בישראל היא שהיחסים בין המדינות ייפגעו בשל עמדת נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בנוגע לנושא האיראני והלחץ שהוא מפעיל על המשטר בטהראן - שכבר נותן את אותותיו.

גם נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'אה אין, בירך הבוקר על חתימת מזכר ההבנות בפסגה ההיסטורית בין נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לשליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און. ג'אה אין אמר כי ההסכם סולל דרך חדשה קדימה וכי "האזור לא יחזור לאחור".

"קים ג'ונג-און ייזכר כמי שעשה היסטוריה, ניצל את הרגע, ולקח צעד לעבר העולם", אמר הנשיא הדרום קוריאני. "ההסכמות של היום סוללות דרך חדשה קדימה ומשאירות מאחור את ימי החושך והעימותים. מדובר בפגישה היסטורית, ולמרות הקשיים - אנחנו לא נחזור לאחור".

הפופולריים