אחרי האיומים של ארדואן: בישראל רוצים לצמצם את הייבוא מטורקיה

תשובה לארדואן: ניסיון לצמצם את הייבוא מטורקיה

לאחר שהנשיא הטורקי איים לנתק את קשרי המסחר עם ישראל, משרד הכלכלה ביקש לברר עם אנשי עסקים אם הם מתקשים בסחר מול טורקיה וכיצד המדינה יכולה לסייע להם
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא טורקיה ארדואן
צילום: צילום: אי-פי

בישראל מעוניינים לצמצם את הייבוא מטורקיה ולשכנע אנשי עסקים ישראלים לייבא ממדינות אחרות - כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. כיום אנשי עסקים קונים סחורות בטורקיה ומייבאים לישראל בהיקף של כשלושה מיליארד שקלים - פי שתיים ממה שטורקיה קונה מישראל. את הפער הזה רוצים לצמצם.

אחרי האיומים של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ-ארדואן, לנתק את יחסי הסחר בין ישראל לטורקיה, שלח משרד הכלכלה בימים האחרונים שאלונים לאנשי עסקים וביקש לברר אם הם מתקשים בסחר מול טורקיה, וכיצד המדינה יכולה לסייע להם.

לפני כשבועיים אמר הנשיא הטורקי כי ארצו "תשקול לנתק את יחסיה הכלכליים והמסחריים עם ישראל", על רקע הפרות הסדר האלימות סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה, בהן נהרגו עשרות מתפרעים פלסטינים עד כה, חלקם הגודל פעילי טרור. 

עם זאת, הדגיש הנשיא הטורקי כי "ההחלטה בעניין תתקבל רק אחרי הבחירות ב-24 ביוני". ארדואן אמר את הדברים לעיתונאים שהצטרפו לביקור שהוא עורך בבוסניה, שם הוא מקיים קמפיין פוליטי המיועד לאזרחים טורקים במדינה, לקראת הבחירות בטורקיה בחודש הבא. עוד אמר ארדואן כי הוא "מקווה שחברי ארגון המדינות האסלאמיות יישמו את ההחלטה להחרים מוצרים ישראלים".

יממה לפני כן אמר נשיא טורקיה בפני שגרירים כי "לא נוותר על זכויותינו בירושלים למדינה שחיה על דם, דמעות וכיבוש בעשורים האחרונים". בהודעה שהוציא משרד הנשיאות הודגש אף כי כל השגרירים הוזמנו לאירוע, ארוחת האיפטר, מלבד השגריר הישראלי.

עוד כינה ארדואן את ממשלו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, "משתף פעולה עם ישראל בביצוע טבח נגד הפלסטינים". והוסיף כי "ארצות הברית, שתומכת ברוציח תינוקות כדבריו, אינה יכולה להטיף לדמוקרטיה".


לפני כחודש עבר שגריר ישראל בטורקיה, איתן נאה, בידוק ביטחוני מחמיר בשדה התעופה באנקרה, בנוכחות כלי תקשורת טורקיים. בתגובה, משרד החוץ זימן לשיחת נזיפה את מספר 2 בשגרירות הטורקית בישראל, אומוט דניז.

דניז הגיע למשרד החוץ לשיחת נזיפה, ולעיני המצלמות, במה שנראה כתגובה לליחס הטורקים לשגריר הישראלי, התבקש על ידי המאבטח להציג תעודה בכניסה. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון נתן הצהרה לכלי התקשורת במקום: "לא ייתכן ששגריר יושפל, זה מעשה שלא ייעשה. נראה לאן זה יתגלגל.

לפי מקורות בישראל, השגריר נאה עבר "זובור של ממש. השפלה מכוונת של שגריר ישראלי לעיני המצלמות שהוזמנו במיוחד על ידי ממשלת טורקיה". עוד נמסר כי השגריר נאה עבר בידוק בטחוני בידיו בעזרת מכשיר טכנולוגי, כדי לבדוק האם הוא נושא עליו שרידי חומר נפץ.

הפופולריים