מחלוקת בין הח"כים החרדים על חוק הגיוס

מחלוקת בין הח"כים החרדים על חוק הגיוס

כמה ח"כים ביהדות התורה טוענים שמפלגה חרדית לא יכולה לתמוך בחוק שכולל עיצומים כלכליים על הישיבות, בעוד שאחרים טוענים: יש לאשר את החוק משום שלא תהיה לציבור החרדי נוסח או קואליציה טובים יותר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גפני וליצמן בכנסת, במרץ
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מחלוקת חריפה בקרב חברי הכנסת החרדים, בעיקר בתוך יהדות התורה, בעקבות פרסום מתווה הגיוס של משרד הביטחון.

כמה חברי כנסת ביהדות התורה טוענים שמפלגה חרדית אינה יכולה לתמוך בחוק הכולל סעיף המטיל עיצומים כלכליים על הישיבות החרדיות. אחרים טוענים שיש לאשר את החוק, על אף הקושי, משום שלא תהיה לציבור החרדי קואליציה טובה או חוק טוב יותר. חברי הכנסת החרדים, המתנגדים לחוק, אומרים עוד כי אינם יכולים לתמוך בהצעת חוק שזוכה לתמיכתה של  יש עתיד.


אמש פרסמה הוועדה לבחינת גיוס בני הציבור החרדי במשרד הביטחון את המלצותיה למתווה חוק הגיוס החדש. בין ההמלצות: קביעת יעדי גיוס חדשים לצה"ל ולשירות הלאומי, העלאה שנתית הדרגתית במספר המשרתים, סנקציות כלכליות משמעותיות על אי-עמידה ביעדי הגיוס וקידום הטבות ותגמולים לכלל המשרתים.

המלצות הוועדה, שבראשה עמד היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד איתי אופיר, התקבלו פה אחד ואושרו על ידי הרמטכ"ל גדי איזנקוט ועל ידי שר הביטחון, אביגדור ליברמן. על בסיסן גובש תזכיר חוק לקראת הבאתו לאישור הממשלה והכנסת, במטרה להשלים את הליך החקיקה עד לתום מושב הקיץ הנוכחי.

במסקנות הוועדה נכתב כי "עיקרון הגיוס לכל הוא ערך עליון והינו חיוני לשמירה על צה"ל כצבא עם ממלכתי", וכי "לצה"ל צורך במתגייסים בני הציבור החרדי ויכולת לקליטתם בצורה מיטבית לצה"ל, באופן התורם להמשך העסקתם בעתיד במשק".

הפופולריים