אוסטרליה: לא נעביר את השגרירות שלנו לירושלים

אוסטרליה: לא נעביר את השגרירות שלנו לירושלים

שרת החוץ האוסטרלית בישופ אמרה ל"גרדיאן" הבריטי כי למרות הלחץ ממפלגתה, לא תלך בעקבות ארצות הברית. "הממשלה שלנו לא שינתה את עמדתה מזה עשורים", אמרה בכנס המפלגה הליברלית
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שרת החוץ האוסטרלית ג'ולי בישופ
צילום: צילום: אי-פי

שרת החוץ של אוסטרליה, ג'ולי בישופ, אמרה כי מדינתה לא תלך בעקבות נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ותעביר את שגרירותה לירושלים, למרות תמיכה חזקה מבסיס המפלגה הליברלית - כך פורסם היום (שבת) בעיתון "הגרדיאן". 

בכנס המפלגה הליברלית הצביעו החברים בעד העברת השגרירות האוסטרלית מתל אביב לבירת ישראל, וההחלטה התקבלה ברוב של 43 תומכים מול 31 מתנגדים. במפלגה תמכו גם בהשהיית הסיוע הכספי לרשות הפלסטינית, כל עוד זו מעבירה קצבאות לאסירים שביצעו פיגועי טרור ולבני משפחותיהם. 

"אני מבינה את הרגש מאחורי ההחלטה", אמרה בישופ בכנס, "אך השגרירות לא תעבור. הממשלה האוסטרלית לא שינתה את עמדתה מזה עשורים - ירושלים נמצאת בלב הסכסוך".

לפני שלושה שבועות נחנכה שגרירות פרגוואי בגן הטכנולוגי במלחה שבירושלים, במעמד נשיא פרגוואי הוראסיו קארטס וראש הממשלה בנימין נתניהו. בערב תתקיים במשרד החוץ קבלת פנים רשמית למשלחת מפרגוואי. ראש הממשלה הודה בטקס לנשיא פרגוואי ואמר כי העברת השגרירות "מייצגת את החברות בין המדינות". 

בחודש מאי האחרון נערך גם טקס חנוכת שגרירות גואטמלה במתחם הגן הטכנולוגי בירושלים. הטקס התקיים במעמד נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס, נתניהו, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת ושגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן. בנוסף, איש העסקים ובעליו של העיתון "ישראל היום" שלדון אדלסון הגיע לטקס כאורח כבוד יחד עם רעייתו.

כמה ימים לפני כן, נחנכה השגרירות האמריקנית בבירה, בטקס חגיגי בו השתתפו ראש הממשלה, נשיא המדינה ראובן ריבלין וחברי המשלחת האמריקנית. טראמפ עצמו שלח נאום מצולם, במהלכו ציין כי "לפני 70 שנה בדיוק ארצות הברית הפכה למדינה הראשונה שהכירה במדינת ישראל. היום אנחנו פותחים את שגרירות ארצות הברית הרשמית בירושלים".

בדצמבר האחרון הכריז טראמפ על הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל. "אנו מכירים היום במובן מאליו - ירושלים היא בירת ישראל. זו הכרה במציאות, משהו שמוכרחים לעשות", הצהיר הנשיא האמריקני בהודעה שמסר בבית הלבן. "במשך 20 שנים נשיאים קודמים הבטיחו לעשות זאת אך לא קיימו. כעת, החלטתי שזה הזמן". בנוסף, הודיע כי הנחה את צוותי משרד החוץ האמריקני להתחיל בהליכים להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים.

הפופולריים