אמנסטי נגד מדיניות העזיבה מרצון של פליטים: "כפייה לא חוקית"

אמנסטי: "עזיבה מרצון - כפייה לא חוקית"
הארגון טען בדוח שפרסם כי המושג "עזיבה מרצון", בו משתמשת ממשלת ישראל, הוא "מכבסת מילים ומדובר בגירוש". מבקשי מקלט שהגיעו לאוגנדה טענו בדוח כי עזבו לאחר שממשלת ישראל הבטיחה להם הבטחות שהתגלו כהבטחות שווא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מסתננים בכלא סהרונים
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

דוח של ארגון אמנסטי אינטרנשיונל, שהתפרסם היום (שני), ביקר בחריפות את מדיניות העזיבה מרצון את ישראל של מבקשי המקלט מאפריקה וקבע: "מדובר במדיניות של כפייה לא חוקית". בדוח טען הארגון כי גם המושג "עזיבה מרצון", בו משתמשת ממשלת ישראל, הוא "מכבסת מילים ומדובר בגירוש".

"כאשר ישראל לא מזכירה בפומבי את שם המדינה אליה יועברו מבקשי המקלט, הדבר גורם לחוסר מחויבות מצד המדינה אליה הם מועברים", נכתב בדוח. מבקשי מקלט שהגיעו לאוגנדה טענו בדוח כי עזבו לאחר שממשלת ישראל הבטיחה להם הבטחות שהתגלו כהבטחות שווא. על פי ההערכות, הועברו מישראל לאוגנדה כ-1,000 מבקשי מקלט.

מבקשי המקלט טענו כי גורמים ישראלים רשמיים הנפיקו מסמכים והבטיחו בעל פה הבטחות למגורשים כי יזכו למעמד תושב באוגנדה, שיימנע את גירושם לארץ המוצא שלהם, אך ממשלת אוגנדה הכחישה את קיומו של הסכם כלשהו וסירבה להכיר בכל מחויבות כלפיהם.

עובד אמנסטי אינטרנשיונל בישראל, חן בריל אגרי: "המהלכים המתוארים בדוח מתארים מהלך בלתי חוקי ואכזרי מתחת לרדאר בישראל ובאוגנדה, בכוח, תחת לחץ, ומבלי לספק להם כל הגנה". דובר אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, גיל נווה: "בלתי נתפש שישראל מסרבת לספק מקלט למספר זעום של פליטים בתחומיה ובמקום זאת מעבירה את האחריות למדינה שענייה ממנה עשרות מונים".

הפופולריים