השב"כ עקב אחר גונן שגב במשך שנים, הערכות בישראל: קיבל תגמול כספי

השב"כ עקב אחר שגב במשך שנים, הערכות: קיבל כסף

בכיר בשב"כ אומר כי השר לשעבר שהואשם בריגול הוזהר כבר לפני 15 שנה כי חיזבאללה מנסה לגייס אותו כסוכן. שגב בחקירתו: "לא בגדתי. ניסיתי להשיג מהאיראנים מידע, ולהעבירו בבוא העת למדינה". בלהב 433 אומרים כי מדובר באחת מפרשות הריגול החמורות אי פעם
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גונן שגב
צילום: צילום: פלאש 90

שירות הביטחון הכללי עקב אחר השר לשעבר גונן שגב, המואשם בריגול לטובת איראן, במשך שנים. ההערכה בישראל היא כי סוכנויות המודיעין האיראניות ראו בשגב נכס משמעותי, שפעל באופן פעיל כדי לאסוף מידע בעבורם. 

עוד העריכו בישראל, כי בתמורה לפעילותו קיבל השר לשעבר ככל הנראה תגמול כספי, אך עורכי דינו סירבו להתייחס לכך. בכיר לשעבר בשב"כ אמר לכאן חדשות, כי כבר לפני כ-15 שנה הוזהר שגב מפני קשריו העסקיים, ונאמר לו כי חיזבאללה רוצה לגייסו כמקור וכסוכן.


בחקירותיו לאחר מעצרו אמר שגב לחוקרים כי הוא ניסה לרמות את האיראנים, להשיג מהם מידע ולהעביר אותו בבוא העת למדינה. "לא בגדתי במדינה", אמר לחוקרים, "מעולם לא רציתי לפגוע בביטחון המדינה - רציתי להשיג מידע". השר לשעבר הכחיש שקיבל כסף עבור פעילותו.

אולם, החוקרים לא קיבלו את גרסתו, ובלהב 433 הגדירו את המקרה כאחת מפרשיות הריגול החמורות בתולדות המדינה. מנגד, בכתב האישום שהוגש נגדו אין התייחסות למניע פעילותו - בין אם אידיאולוגי או כספי.


פרשת הריגול של שגב היא חלק מהמאמצים האיראניים לגיוס מרגלים בעלי זיקה לישראל. מדובר במקרה שלישי של גיוס איראני בשנים האחרונות, ולמעשה הצלחה מודיעינית גדולה מאוד של איראן.

במסגרת פעילותו, נפגש שגב בין היתר עם בכירים לשעבר במערכת הביטחון של ישראל וניסה לשאוב מהם מידע ללא ידיעתם. המידע שיש ברשות אותם גורמים הוא הרבה יותר מעודכן מזה שהיה בידי שגב, ואם היה מצליח במשימתו, כפי שנחשד, זה היה גורם נזק משמעותי יותר לביטחון המדינה.


הפופולריים