אמסלם לחרדים: הסכמה על מתווה חוק הגיוס - או בחירות

אמסלם לחרדים: הסכמה על חוק הגיוס - או בחירות
היו"ר הבהיר בישיבת ראשי הקואליציה כי לא יסכים לפנות לבג"ץ כדי לבקש דחייה בחקיקת החוק. בריאיון לכאן רשת ב' אמר אמסלם: "אין טעם למרוח את זה. אם לא נצליח לגשר - זה כנראה כי לא רוצים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דוד אמסלם בנאום במליאת הכנסת
צילום: צילום: הדס פארוש, פלאש 90

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, הבהיר בישיבת הנהלת הקואליציה לנציגי המפלגות החרדיות כי אם לא תהיה הסכמה על מתווה חוק הגיוס בשבועות הקרובים הדבר יוביל לבחירות. בריאיון הבוקר (שלישי) לקלמן-ליברמן בכאן רשת ב', הצהיר אמסלם כי "אין טעם למרוח את זה הלאה". 

אמסלם העביר לחרדים מסר כי האפשרות לבקש מבג"ץ דחייה בחקיקה אינה מקובלת עליו, שכן אין כרגע הסכמה בין הסיעות. "קראתי אותו, ובגדול מדובר בהצעת חוק מאוזנת", אמר אמסלם לקלמן-ליברמן. "צריך לעשות לה תיקונים לפה ולשם, אבל היא נותנת תשובה לעם ישראל. האפשרות  של בקשת ארכה נוספת מבג"ץ קיימת, אבל כרגע אנחנו מעדיפים לסיים את האירוע. אנחנו רוצים לסיים את הסאגה אחרי 70 שנה".

אמסלם ציין כי ערך התורה וערך הצבא הם ערכים חשובים וצריך לאזן ביניהם: "נתחיל בדיונים בשבוע הבא וננסה לגשר. אם לא נצליח, אז כנראה זה כי לא רוצים ולא כי אי אפשר, ואז העסק פתוח.  ברור שאם יהיו גורמים שלא ירצו לקדם את זה, כל אחד מסיבותיו, אז זו לא עוד סוגיה. זה לא איזה חוק זניח. אנחנו רוצים לדעת בשבועות הקרובים האם אנחנו מעבירים את זה ואם לא, אז רוצים לדעת לאן אנחנו הולכים".

אמסלם העריך כי אם הנושא לא ייסגר במושב הזה, "לא יהיה טעם למרוח את זה הלאה", כלשונו. לדבריו, הרבה פעמים הולכים בחירות כאשר לא יכולים להעביר נושא מסוים. "לפעמים אחרי בחירות דברים משתנים. אני לא חושב שזה יקדם משהו אם יהיו בחירות, אבל הרבה פעמים הדינמיקה של הבחירות מתחילה ויוצאת משליטה".

גורמים בכנסת אומרים כי לא ברור האם אמירותיו של אמסלם נועדו להפעיל לחץ על החרדים לחזור בהם, לאחר שמועצת אגודת ישראל הודיעה שהיא מתנגדת למתווה, או שמדובר באיום אמיתי.

שלשום אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יש להעביר את חוק הגיוס עוד במושב הנוכחי וכי "צריך לקבל החלטות, לייצר הסכמות ולהביא את הצעת החוק לאישור הממשלה בתוך שבועיים". בסוף השבוע אמרו בכירים בקואליציה כי ישנו סיכוי של 40% שיתקיימו בחירות מוקדמות על רקע משבר חוק הגיוס. עוד אמרו הבכירים לכאן חדשות כי "הכל מוטל על הכתפיים של ראש הממשלה בנימין נתניהו – אם ירצה בחירות ייכנע לחרדים ואם יעדיף יציבות יקפל אותם".

הפופולריים