נתניהו על שינוי החוק הפולני: ניהלנו מגעים חשאיים עם פולין במשך חודשים

נתניהו: ניהלנו מגעים חשאיים לשינוי חוק השואה
ראש הממשלה התייחס להחלטת פולין לשנות את חוק השואה, בעקבות לחץ ישראלי ובינלאומי כבד. במקביל, נשיא פולין חתם על חוק השואה החדש. ראש ממשלת פולין, מתאוש מורביצקי, יערוך הערב גם הוא מסיבת עיתונאים בנושא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: צילום: לע"מ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הערב (רביעי) במסיבת עיתונאים שקיים בעקבות הודעת פולין הבוקר כי תשנה את חוק השואה, לאחר לחץ ישראלי ובינלאומי כבד, כי ישראל ניהלה מגעים חשאיים עם פולין במשך החודשים האחרונים. נתניהו הודה לדוקטור יוסף צ'חונבר, ולראש המטה לביטחון לאומי בפועל לשעבר, יעקב נגל, ואנשי משרד החוץ, שניהלו את המגעים.

"מזה חודשים אנחנו מנהלים מגעים חשאיים עם ממשלת פולין", אמר נתניהו. "אני שמח שממשלת פולין, הסיים והסנאט ביטלו את הסעיפים הפליליים שהחיל החוק בפולין. נועדתי לשם כך עם ראש ממשלת פולין, מתאוש מורביצקי", הוסיף.

נתניהו הוסיף כי "לישראל ופולין אחריות משותפת לזיכרון השואה. השואה היא פשע נורא שבוצע בידי גרמניה הנאצית, וסוכם בין פולין לישראל לציין הצהרה משותפת דמוקרטית. בשעה זו מתקיים בפולין אירוע מקביל. פולין הביעה את הבנתה לאסונו הגדול ביותר של העם היהודי שהתרחש בשואה".

ראש הממשלה הוסיף: "אנחנו מגנים כל שיתוף פעולה של פולנים במעשה הרצח, אך מעלים על נס את חסידי אומות העולם הפולנים שסיכנו את חייהם בהצלת יהודים. אנחנו מגנים כל ניסיון לתלות אשם על האומה הפולנית כמשתפת פעולה עם הנאצים. אנחנו בעד מחקר חופשי ופתוח בנושא השואה".

הערב חתם נשיא פולין, אנדז'יי דודה, על חוק השואה החדש. ראש ממשלת פולין יערוך יותר מאוחר מסיבת עיתונאים ויתייחס לנושא.

הבוקר הודיעה ממשלת פולין משנה את "חוק השואה" בעקבות לחץ מצד ישראל וארצות הברית. היום (רביעי) תניח הממשלה בוורשה הצעת חוק חדשה לחוק שמאפשר לגזור עד 3 שנות מאסר על מי שיאשים את הפולנים כעם ואת פולין כמדינה בביצוע פשעים נגד יהודים בתקופת השואה. בהצעת החוק החדשה, שגרסתה הסופית טרם פורסמה, צפויים להתבטל האישומים הפליליים.

ראש הממשלה הפולני, מטאוש מורבייצקי, פנה לסיים הפולני בבקשה להעלות לדיון את התיקון בחוק. מדובר בהליך חקיקה מהיר בפרלמנט שעשוי להסתיים עוד היום. ככל הנראה, החוק יאפשר הגשת תביעות אזרחיות, אך לא פליליות וללא עונשי מאסר. דובר משרד ראש ממשלת פוליו אמר כי "ההמולה סביב החוק מונעת התעסקות בחוק עצמו ובמטרתו - שהוא מניעת אמירות זדוניות על הפולנים וחלקם בשואה".

בחודשים האחרונים הפעילו ישראל וארצות הברית, שהתנגדו לחוק, לחץ על ממשלת פולין לשנותו. בעקבות זאת, הכריז הנשיא כי יחתום על החוק, אך בית המשפט החוקתי יכריע על הנוסח הסופי. כעת הוחלט שלא להמתין להחלטת בית המשפט החוקתי ולשנות את החוק.

לפני כחצי שנה אישר הסנאט הפולני את החוק על אף המחאה הישראלית ומשבר שיצר בין ישראל ופולין. החוק עבר ברוב של 57 סנאטורים שתמכו מול 23 מתנגדים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח עם ראש ממשלת פולין, וסיכם עמו לפתוח בדיאלוג מיידי בין צוותים של שתי המדינות, כדי לנסות להגיע להבנות בנושא החקיקה. חודשיים לאחר מכן הגיע לישראל משלחת פולנית לדיונים על החוק במשרד החוץ בירושלים כדי לגבש נוסח מתוקן שלו מבלי שיפגע בזיכרון השואה. 

הפופולריים