התכנית של האו"ם: שיקום עזה בהיקף של עד 80 מיליון דולר

תכנית האו"ם: שיקום עזה בהיקף 80 מיליון דולר

על פי התכנית, חמאס יידרש להפסיק את התעצמותו הצבאית בעזה, ולהתחייב להבנות הפסקת האש מסוף מבצע צוק איתן. בנוסף, הארגון יצטרך להעביר לידי הרשות הפלסטינית את האחריות על הרצועה כחלק מהפיוס הפלסטיני
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: צילום: עבד ראחים קטיב, פלאש 90

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, גיבש תכנית ליישום מיידי של כמה פרויקטים ברצועת עזה במטרה לתת פתרון ראשוני לבעיות ההומניטריות ברצועה - כך נודע הערב (רביעי). התכנית כוללת שבעה פרויקטים ליישום בפרק זמן של כחצי שנה עד שנה, ובעלות כוללת של בין 80-40 מיליון דולר.

על פי התכנית, חמאס יידרש להפסיק את התעצמותו הצבאית בעזה, וביחד עם ישראל לשוב ולהתחייב להבנות הפסקת האש מסוף מבצע צוק איתן. בנוסף, שליח האו"ם דורש שהרשות הפלסטינית תקבל לידיה את האחריות על הרצועה, כחלק מפיוס בין פת"ח לחמאס.

בכיר בחמאס לכאן חדשות: "עוד לא מאוחר למנוע מלחמה"


בין הפרויקטים המוצעים על ידי האו"ם: שיפור ותיקון תשתיות החשמל בעזה והגדלת אספקת החשמל מישראל לרצועה, הגדלת אספקת המים מישראל לרצועה, הגדלת הייצוא מעזה, יצירת מקומות עבודה ותמיכה כספית בעסקים, שיפור קווי החשמל ממצרים לדרום עזה, אנרגיה סולארית למרפאות ובתי חולים, ותשתית להקמת מאגר סולר בתחנת הכוח של הרצועה. 

דיפלומטים מערביים מסרו לכאן חדשות כי מדינות אירופיות וערביות צפויות לממן את התכנית. כמו כן, על פי ההצעה, יוקם מנגנון תיאום בין ישראל, הרשות הפלסטינית, מצרים והאו"ם לטובת פתרון חסמים וקשיים שייווצרו בדרך. כחלק מהמדדים להצלחת התכנית, נכתב בה בין השאר כי הרשות הפלסטינית תידרש לשלם משכורות למגזר הציבורי ברצועה ומצרים תידרש לפתוח את מסוף רפיח באופן רציף.

תכניתו של שליח האו"ם אינה כוללת התייחסות לסוגיית חילופי השבויים והנעדרים בין ישראל לחמאס. מקור בכיר בחמאס אמר לכאן חדשות כי אין חדש בסוגיה זו, ואף שחמאס מעוניין להשיג פתרון מהיר בסוגיה, הוא לא יסכים לקבל בתמורה לשבויים והנעדרים הקלות בלבד לעזה, אלא אסירים פלסטינים ביטחוניים. המקור בחמאס אמר כי עדיין אפשר למנוע מלחמה בין ישראל לעזה, אם תתגבש הסכמה לגבי הסדרה של מציאות החיים ברצועה.

הפופולריים