דיווח: "טראמפ ופוטין ידונו בפסגה ביציאת איראן מסוריה"

"במוקד פסגת טראמפ-פוטין: יציאת איראן מסוריה"

העיתון "אל-חיאת" ציטט דיפלומט מערבי, שטען כי מנהיגי ארצות הברית ורוסיה צפויים לנהל משא ומתן סביב העזיבה האיראנית את סוריה במהלך פגישתם, שפרטיה אמורים להתפרסם היום. לדבריו, האמריקנים נתנו לישראל אור ירוק לפגוע בנוכחות האיראנית "בכל מקום ובכל דרך"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ וולדימיר פוטין
צילום: צילום: אי-פי

דיפלומט מערבי אמר הבוקר (חמישי) לעיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, כי סוגית יציאתה של איראן מכל רחבי סוריה צפויה לעמוד במוקד הפגישה בין נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לבין נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. לדברי אותו דיפלומט, המדיניות האמריקנית החדשה דורשת שאיראן תיסוג מכל שטח סוריה וצפוי להתנהל משא ומתן בסוגיה הזאת במהלך הפגישה.

עוד טען הדיפלומט כי הבכירים האמריקנים יודעים שרוסיה לא תשלם מחיר כבד בעבור הישארותה של איראן בסוריה, וארצות הברית רוצה לשאת ולתת על התנאי הבסיסי הזה. לאחר מכן יהיה אפשר לנהל דיאלוג בכל הנוגע להקשר הסורי.

עוד ציין הדיפלומט כי כי ישנה פתיחות אמריקנית ביחס להישארותו של אסד והחזרת השליטה לידיו בכל רחבי סוריה. עוד הוא ציין כי יש אור ירוק מצד האמריקנים לישראל לפגוע בנוכחות האיראנית בכל מקום ובכל דרך.

אתמול אמרו מקורות בקרמלין כי ארצות הברית ורוסיה הסכימו על קיום פגישה בין פוטין לטראמפ. על פי המקורות, הפגישה סוכמה בעת ביקורו של היועץ לביטחון לאומי האמריקני, ג'ון בולטון, במוסקבה אתמול.

המקורות טענו כי בולטון ופוטין סיכמו על מקום ותאריך לפגישת שני המנהיגים, וכי הפגישה תיערך במדינה שלישית המקובלת על שני הצדדים. פרטי הפגישה אמורים להתפרסם היום. גורם בקרמלין אומר כי הפגישה בין שני הנשיאים תהיה "בעלת משמעות אדירה לעולם".

בפגישה בין בולטון לפוטין, אמר הנשיא הרוסי: "לצערי, היחסים בין רוסיה לארצות הברית לא במיטבם. כפי שציינתי בעבר, זה בגלל המצב הפוליטי הפנימי בארצות הברית". פוטין פנה לבולטון ואמר לו: "ביקורך במוסקבה מעניק תקווה שאפשר יהיה לשפר את היחסים. רוסיה מעולם לא חיפשה עימות עם ארצות הברית. אני מקווה שנוכל להתדיין על צעדים שיבצעו שני הצדדים כדי לשפר את המצב". הנשיא הרוסי אף בירך את ארצות הברית על היבחרה לאירוח תחרות גביע העולם בכדורגל 2026.

עוד אמר פוטין לבולטון כי רוסיה לא התערבה בבחירות הנשיאותיות בארצות הברית ב-2016. השניים דנו באפשרות של הכרזה משותפת בפסגת טראמפ-פוטין על שיפור היחסים בין המדינות. היועץ לביטחון לאומי האמריקני העלה מספר נושאים בפגישה, בהם: עזיבת ארצות הברית את הסכם הגרעין האיראני, עניין הנשק הגרעיני של שתי המדינות, המצב בסוריה, הסכסוך באוקראינה ונושא קוריאה הצפונית.

הפופולריים