ההיסטוריונית של יד ושם התנגדה לנקודות בנוסח הצהרת ממשלות ישראל ופולין

היסטוריונית יד ושם התנגדה לנוסח הצהרת הממשלות
הפרופ' דינה פורת לא הסכימה עם הטענה כי אנשים בשואה פעלו "ללא קשר למוצאם" - דבר שיכול להצטייר כאילו השואה הייתה תופעת טבע וכן למשפט שלפיו הממשלות דוחות את ה"אנטי פולוניזם והסטריאוטיפים השליליים", מחשש שהדבר משווה בין אנטי פולניות לבין אנטישמיות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חברי הפרלמנט הפולני מצביעים על חוק השואה
צילום: צילום: אי-פי

ההיסטוריונית של יד ושם, הפרופסור דינה פורת, התנגדה לשתי נקודות בנוסח הצהרת ממשלות ישראל ופולין שחתמו עליה ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה הפולני מטאוש מורבייצקי ושהתפרסמה היום (חמישי) בארץ.

לכאן חדשות נודע כי פרופסור פורת הביעה התנגדות לטענה כי אנשים בשואה פעלו "ללא קשר למוצאם" - דבר שלדבריה, יכול להצטייר כאילו השואה הייתה תופעת טבע ולא פעולה שיטתית שנועדה לפגוע ביהודים. כמו כן התנגדה פורת למשפט ולפיו הממשלות דוחות את ה"אנטי פולוניזם והסטריאוטיפים השליליים". זאת מחשש שהדבר משווה בין אנטי פולניות לבין אנטישמיות.


פרופ' דינה פורת שוחחה פעם אחת עם צוות המשא ומתן הישראלי. לדברי מקור ישראלי, את מרבית הקשר מולה קיים משרד החוץ. לפי פרופסור יעקב נגל, שעמד בראש הצוות הישראלי, פורת אישרה את האמירות ההיסטוריות שהופיעו בנוסח ההצהרה, אך לא התבקשה לחוות דעה על נושאים אחרים המופיעים בה. עוד אמר נגל כי בגרסאות המוקדמות של ההצהרות המשותפות, היו אמירות חריפות הרבה יותר מצד הפולנים, שמותנו על ידי הצוות הישראלי.

בישראל זועמים על הצעד הפולני במסגרתו פורסמו בישראל מודעות החתומות על ידי נתניהו ומורבייצקי הכוללות תרגום לעברית של נוסח ההצהרות שהוקרא בשבוע שעבר. לטענת גורמים בישראל, מדובר כמעט בזיוף, מאחר ובשתי הממשלות סיכמו על נוסח באנגלית, ולא אושר נוסח בכל שפה אחרת.

הפופולריים