בכירים במפלגת השלטון בפולין נגד "יד ושם": "מציתים את המשבר בין המדינות"

בכירים בשלטון בפולין: "ביד ושם מפיצים שקרים"

הפולנים טוענים כי הודעת "יד ושם" נגד ההצהרה המשותפת "מלאה בהאשמות שווא". בסביבת נתניהו תקפו את בנט, שגם ביקר את ההצהרה: "האיומים שלו מגוכחים. הנושא סגור ולא יעלה יותר לדיון"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מטאוש מורבייצקי
צילום: צילום: אי-פי

ההצהרה המשותפת עליה חתמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומקבילו הפולני מטאוש מורבייצקי בנוגע לחוק השואה, ממשיכה לעורר סערה פוליטית ומדינית. לאחר שב"יד ושם" יצאו נגד ההצהרה, בכירים במפלגת השלטון הפולנית, מפלגת החוק והצדק, תוקפים את "יד ושם" ואומרים הערב (חמישי) לכאן חדשות: "הפרסום של 'יד ושם' מאוד מעציב ומלא בהאשמות שווא. מנסים שם להצית מחדש את המשבר בין המדינות".


בכיר בפולין אמר על הודעת "יד ושם" נגד ההצהרה המשותפת: "מדובר במסמך פוליטי. חבל שאחרי המאמצים הרבים כל כך של ממשלת פולין לעבוד בשיתוף פעולה והסכמות כדי לסיים את המשבר הנוכחי, מגיעה הודעה הנוכחית כדי לקעקע את ההסכמות בין המדינות ולתדלק סטראוטיפים נגד פולין.


"הטענות של 'יד ושם' שהפולנים סייעו לנאצים מעליבות. צריך לזכור שעל כל סיוע ליהודים בתקופת השואה – היה נגזר על הפולני עונש מוות, בעוד שרדיפת יהודים תוגמלה על ידי הנאצים. פשעים נגד יהודים בתקופת השואה לא היו נפוצים כלל וכלל, ואם היו – הם בוצעו על ידי פושעים, ומי שעשה זאת הועמד לדין בבתי הדין של המחתרות".

בתוך כך, בסביבת של נתניהו תקפו את שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שבמהלך היום השמיע ביקורת נגד ההצהרה המשותפת עם פולין: "איומי בנט מגוכחים, אף אחד לא התכוון להכניס את הצהרת ממשלות ישראל ופולין למערכת הלימודים. הנושא סגור וחתום מבחינת ראש הממשלה, לא יעלה לדיון בממשלה ולא באף מקום אחר".

מסביבת בנט נמסר בתגובה: "אסור שחתימת נתניהו תיתן תוקף למסמך שמתאר כאילו העם הפולני יצא מגדרו להצלת יהודים, כאשר בפועל פולנים רבים הסגירו ורצחו יהודים בשואה. זכר הנספים זועק מן האדמה. יש להניח שראש הממשלה טעה בתום לב, אך כאדם עם תודעה היסטורית אסור לו לקבע לדורות קדימה שקר כה נורא".


בריאיון לכאן חדשות אמר הערב בכיר חוקרי השואה בפולין פרופסור יאן גרבובסקי, מהאוניברסיטה של ורשה, כי "ממשלת ישראל הציבה תג מחיר לזכרון השואה". גרבובסקי הוסיף: "זה שקר לומר שיהודים בזמן המלחמה שחיפשו מקלט דפקו על דלתות של פולנים ומצאו חיוך לבבי. היו חסידי אומות עולם, אבל היו גם מיליונים שחיפשו מקלט ולא מצאו".

בהכנת הידיעה השתתפו: עמיחי שטיין, מיכאל שמש ודב גיל-הר

הפופולריים