בג"ץ הקפיא את הריסת הכפר הבדואי חאן אל-אחמר

בג"ץ הקפיא את הריסת הכפר הבדואי חאן אל-אחמר

הצו ניתן במסגרת עתירה שהוגשה נגד סירוב המדינה לבחון תוכנית הסדרה ליישוב שהציעו הפלסטינים. הכפר, בו מתגוררות כ-30 משפחות, שוכן בשטח E1, אזור אסטרטגי ורגיש מבחינה מדינית בין ירושלים למעלה־אדומים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: צילום: וויסאם חשלמון, פלאש 90

בג"ץ הוציא הלילה (שישי) צו ארעי נגד הריסת את המבנים בכפר בכפר הבדואי חאן אל-אחמר ממזרח לירושלים, והורה למדינה להשיב עד יום רביעי על הבקשה למתן צו ביניים. הצו ניתן במסגרת עתירה שהוגשה נגד סירוב המדינה לבחון תוכנית הסדרה ליישוב שהציעו הפלסטינים. הכפר, בו מתגוררות כ-30 משפחות, שוכן בשטח E1, אזור אסטרטגי ורגיש מבחינה מדינית בין ירושלים למעלה־אדומים.

אתמול הגיעו לכפר נציגים של 12 מדינות מאירופה המתנגדות לפינוי, בהן בריטניה וצרפת. לכפר הגיעו גם כעשרים פעילי ימין, עם מפונים מעמונה וממִגרון, ודרשו לממש את צו ההריסה. דובר משרד החוץ הצרפתי הודיע כי שני הכפרים נמצאים באזורים חיוניים לרצף הטריטוריאלי של המדינה הפלסטינית העתידית, וכי ההחלטות מערערות את פתרון שתי המדינות. "הריסות התשתיות מנוגדות לחוק הבינלאומי", אמר משרד החוץ הצרפתי, "צרפת קוראת לישראל שלא ליישם את צווי ההריסה שהוצאו נגד היישובים הבדואיים בגדה, ולהימנע מכל צעד שנועד להרחיב או להנציח את ההתנחלויות בשטחים הכבושים".

שלושה שוטרים נפצעו השבוע קל בעימותים אלימים בכפר, על רקע ההכנות לפינוי. אחד השוטרים פונה לקבלת טיפול רפואי. 11 בני אדם נעצרו, מתוכם מנהל אגף השטח של ארגון "בצלם". לפי הסהר האדום, 35 בני אדם נפצעו במהומות.
תושבי הכפר הודיעו שלא יתפנו בדרכי שלום. גורם במערכת הביטחון שמצוי במגעים אמר כי התושבים "שבויים בידי הרשות הפלסטינית ואוימו על ידה". לדבריו, "לולא מעורבות הרשות - כבר מזמן היינו מגיעים להסכמות".

תנועת רגבים שפתחה בהליך המשפטי נגד חאן אל-אחמר לפני כעשור, מסרה בתגובה לדחיית הפינוי: "מדינות אירופה הצבועות הובילו ומימנו את הבניה הבלתי חוקית במטרה לסייע לרשות הפלשתינית להשתלט על איזור מעלה אדומים, וברוב חוצפה מפעילות לחץ פסול בעזרת ארגוני השמאל הקיצוני, תוך ניצול נוסף של בג"ץ בניסיון לדחות את אכיפת החוק ומימוש פסק הדין".

"כזכור, מדינת ישראל הכשירה בעלות של מיליוני שקלים שכונת קבע עבור תושבי חאן אל אחמר, וכל משפחה תקבל מגרש מפותח בחינם", מסרו ברגבים.

הפופולריים