אחרי הפרסום בכאן חדשות: הממשלה אישרה את הפתרון למשבר הכשרות

הממשלה אישרה את הפתרון למשבר הכשרות

לפי המתווה שסוכם בין דרעי למנדלבליט, השר לשירותי דת והרבנות הראשית יגבשו בתוך 60 ימים תזכיר חוק להפעלת מערך משגיחי הכשרות. באוצר התנגדו לפתרון והישיבה כמעט פוצצה: "תמיד דרעי מנצח"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משגיחי כשרות
צילום: צילום: יעקב נעומי, פלאש 90

הממשלה אישרה היום (ראשון) מתווה מוסכם לפתרון המשבר הגדול במערך הכשרות, שבמסגרתו יגובש תזכיר חוק בתוך 60 ימים להפעלת מערך המשגיחים. לאחר הפרסום אמש בכאן חדשות, הוסכם המתווה בשיחה דחופה שקיים שר הפנים, אריה דרעי, עם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. השניים לא מצאו עדיין פתרון להקמה של מערך כשרות חלופי, אך גיבשו את הצעת החלטת הממשלה.


במשרד האוצר התנגדו למתווה שהוסכם, וישיבת הממשלה כמעט פוצצה בשל התנגדותו של השר משה כחלון לבחון צמצום בפגיעה במשגיחי הכשרות. הישיבה הופסקה, ולאחר שהתכנסה מחדש המתווה אושר. כחלון אמר לאחר ההצבעה: "תמיד דרעי מנצח. לא משנה מה יהיה - הארכות, פנדלים - בסוף הוא מנצח".

במסגרת הניסיון להכשיר את העסקתם של אלפי משגיחי כשרות, שתהפוך כבר השבוע ללא חוקית ומעמידה בסכנה את כשרותם של אלפי בתי עסק – גובשה הצעה שלפיה שר הדתות והרבנות הראשית יכינו תזכיר חוק להפעלת המערך תוך 60 יום. זאת, לאחר שהצדדים נאבקו זה בזה בעניין. למרות ההצעה, המדינה תיאלץ בצעד חריג לבקש מבג"ץ דחייה משמעותית בנושא, משום שכבר חלף המועד האחרון להקמת המערך לפי פסיקת בית המשפט. 

בפסיקה לפני כשנה קבע בג"ץ כי המשגיחים לא יוכלו עוד לקבל משכורות ישירות מבית העסק, מפני שהדבר פותח פתח למעשים לא ראויים, פליליים ואף פוגע בטיב הכשרות. אחרי ניסיונות רבים המדינה מצאה פתרון בדמות חברות קבלניות שיפעילו את העובדים. אלא שמערך זה אמור היה לקום לכל המאוחר עד לפני שבוע וחצי, והדבר לא קרה בגלל סיבות שונות, בהן שביתה במועצות הדתיות והתנגדות של שר הפנים אריה דרעי.על כן, אם לא תהיה דרמה של הרגע האחרון והממשלה תאשר או שבג"ץ יאשר הארכה - העסקתם של משגיחי הכשרות תהיה בלתי חוקית.

הפופולריים