כחלון לנתניהו: "גם אם תהיה ראש ממשלה עוד 20 שנה לא תעשה רפורמה"

כחלון לנתניהו: "לא תעשה רפורמה גם עוד 20 שנה"

את הדברים אמר כחלון לראש הממשלה במהלך דיון על הרפורמה בחברת החשמל, שכבר אושרה בממשלה פה אחד. בתגובה אמר נתניהו: "אני רוצה ללכת עם הקואליציה הזאת כמעט עד סוף הקדנציה. זאת קואליציה מצוינת"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משה כחלןו ובנימין נתניהו
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עימות חריף פרץ היום (ראשון) בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר משה כחלון, במהלך דיון על הרפורמה בחברת החשמל. במהלך הדיון אמר כחלון לנתניהו: "אתה פילוסוף. עשר שנים היית ראש ממשלה, לפני כן ארבע שנים, וגם אם תהיה עוד 20 שנה לא תעשה אף רפורמה משמעותית. אתה הולך ומדבר ונותן לנו לעשות".

בתגובה לדברים נתניהו הנחה להכין חוק בוררות חובה, במקביל לבקרה רבעונית של הרפורמה בחשמל. ראש הממשלה אמר לכחלון: "אתה יודע שלא היה רוב לקואליציה כדי שתהיה בוררות חובה ועכשיו אני מנחה להכין הצעת חוק". נתניהו הוסיף: "אני רוצה ללכת עם הקואליציה הזאת כמעט עד סוף הקדנציה. זאת קואליציה מצוינת".

הרפורמה בחשמל אושרה בחודש שעבר פה אחד בממשלה, וכעת נערכים דיונים בנושא לקראת העלאת חלקים מהרפורמה להצבעה בכנסת. לפי הרפורמה הצפויה, החברה תפסיק להיות מונופול בתחום ייצור החשמל ותמכור לגורמים פרטיים אתרי ייצור חשמל. בנוסף לכך, תופסק הטבת החשמל חינם לעובדים חדשים שייקלטו בחברה. כמו כן, הוסכם על פיטוריהם של 1,800 עובדים בחברה. עלות הרפורמה מוערכת בשבעה מיליארד שקלים שיכוסו על ידי הציבור.

לאחר החתימה על אישור הרפורמה בין שרי האוצר והאנרגיה להנהלת חברת החשמל, שר האוצר משה כחלון אמר במסיבת עיתונאים: ״עשינו את הבלתי יאומן, הרפורמה הזאת מאפשרת צמיחה. אין כאן מנצחים ואין כאן מפסידים - זו רפורמה טובה לכולם. לחברה, למשק ולעובדים״.

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, אלוף במיל' יפתח רון-טל בירך על הרפורמה: "מדובר בהיסטוריה. הרפורמה לוקחת את צרכני חברת החשמל ומאפשרת להם להפוך ללקוח שיוכל לבחור בתוך כמה שנים מי יספק להם חשמל". בראיון ליאיר ויינרב בתוכנית צבע הכסף בכאן רשת ב' אמר רון-טל כי "הרפורמה תממן את עצמה", ובנוסף להתייחס להפסקת אספקת החשמל בחינם לעובדי החברה: "החשמל בחינם לעובדים נעה בין 50 ל-70 מיליון שקל בשנה. אמרתי שבסוף תהליך נצטרך להיפרד מחשמל חינם אבל יש בזה מסר. מגיע לחברת החשמל לשפר את תדמיתה בציבור".

הפופולריים