חוק הלאום: הושגה הסכמה בין נתניהו לבנט על סעיף ההתיישבות היהודית

חוק הלאום: הושגה הסכמה בין נתניהו לבנט

על פי הנוסח המתוקן שהציע בנט, יכתב בסעיף 7 השנוי במחלוקת כי ״המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי ותפעל לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה״. קודם לכן נדחו ההצבעות על החוק בעקבות המחלוקות בקואליציה. באופוזיציה תקפו את התיקון לחוק
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ועדת חוק הלאום
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתום כמה שעות של מגעים מאומצים הושגה אחר הצהריים (ראשון) הסכמה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט על סעיף ההתיישבות היהודית השנוי במחלוקת בחוק הלאום.

על פי הנוסח המתוקן, שהציע בנט, שונה סעיף 7 ונוסח באופן הבא: ״המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה״. בבית היהודי הודיעו כי הנוסח מוסכם גם על הגורמים המשפטיים וגם על שתי המפלגות. הנוסח המתוקן יובא מחר בבוקר  לאישור הוועדה המשותפת לענייני חוק הלאום לפני שיעלה להצבעה במליאת הכנסת.


קודם לכן נפסקו ההצבעות על חוק הלאום בוועדה המשותפת שהיו אמורות להסתיים היום בשל המחלוקות בקואליציה ולא חודשו. הוועדה המשותפת לוועדת חוקה חוק ומשפט ולוועדת הכנסת, הדנה בחוק, דחתה עד הצהריים מאות הסתייגויות שהגישה האופוזיציה, אך ההצבעות לא כללו את סעיפי ההתיישבות הקהילתית.


בליכוד טענו הבוקר כי הושגה הסכמה עם הבית היהודי על נוסח חוק הלאום וסעיף היישובים הקהילתיים, המכונה סעיף 7ב', אך בבית היהודי מיהרו להכחיש. שר התיירות, יריב לוין, פרסם בצהריים כי בעקבות בקשתו סוכם בישיבת הוועדה הדנה בחוק הלאום, כי "בנוסח החוק ייקבע במפורש שהמדינה תעודד, תבסס ותחזק התיישבות יהודית, באופן שמבהיר כי עידוד ההתיישבות היהודית הוא מימוש לגיטימי של החזון הציוני ואיננו אפליה פסולה או חוסר שיוויון".


שר התיירות יריב לוין מיהר להבהיר כי עקרון ההתיישבות היהודית ייכלל בנוסח החוק הסופי. לדבריו  חוק הלאום אינו מושלם, אך הוא חוק חשוב ביותר. "אנו עדים לרגע היסטורי שבו ניתן לקבוע בחוק יסוד עקרונות מהותיים שמשיבים את משקלם של ערכי הציונות כערכי יסוד של המדינה, ומתקנים לראשונה את מגמת השחיקה המתמשכת במעמדם של עקרונות אלה בפסיקות בית המשפט", אמר לוין.  הוא קרא לכל המפלגות השותפות בקואליציה להבין את גודל השעה ואת גודל האחריות, ולמצוא יחדיו נתיב שיאפשר להשלים את חקיקת החוק עוד השבוע.

באופוזיציה מתחו ביקורת על הנוסח המוסכם שהושג. "מביאים לנו חוק גזעני שמשפיל חמישית מאזרחי המדינה ומייצג הסכמה בין ביבי ובנט", צייצה יו"ר מרצ, תמר זנדברג, בחשבון הטוויטר שלה. 


חברת הכנסת יעל גרמן מיש עתיד אמרה כי זהו חוק שמהותו לפלג, לשסע ולהדיר. "שום נוסח, כזה או אחר של סעיף 7, לא יכסה את ערוותה של הממשלה המפנה עורף למגילת העצמאות ומסרבת להכיר בערכי הדמוקרטיה והשיוויון בחוק הלאום".

חבר הכנסת דב חנין מהרשימה המשותפת אמר כי "בעוד שהניסוח הקודם היה כאילו ניטראלי וקבע כי אפשריים ישובים נבדלים לכל קבוצה, בסגנון המודל הצבוע של חוקי האפרטהייד משנת 1950 בדרום אפריקה, עכשיו המרצע יצא מן השק ונאמר באופן מפורש - רק התיישבות יהודית תזכה לעדיפות. זהו מודל של גזענות בלתי מוסווית המתאים רק לשליטים מושחתים שאיבדו כל בושה".

הפופולריים