שלושה ח"כים דרוזים עתרו לבג"ץ נגד חוק הלאום: "פגיעה חמורה בשוויון"

שלושה ח"כים דרוזים עתרו לבג"ץ נגד חוק הלאום
אכרם חסון מכולנו, חמד עמאר מישראל ביתנו וסאלח סעד מהמחנה הציוני, בעתירה לבג"ץ: "החוק מדיר את אזרחיה הנאמנים של המדינה, ופוגע בשיוויון". ח"כ עאמר בכאן רשת ב': "החוק - פוגע ומשפיל. מה אני אגיד לחיילים הדרוזים שהיום חוזרים לצבא?".
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: צילום: פלאש 90

שלושה חברי כנסת מהעדה הדרוזית, שניים מתוכם חברי קואליציה, עתרו הבוקר (ראשון) לבג"ץ נגד חוק הלאום שאושר בשבוע שעבר בקריאה שנייה ושלישית. העותרים הם ח"כ אכרם חסון (כולנו), ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) וח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני), ואליהם הצטרפו יו"ר פורום הרשויות הדרוזיות וראשי רשויות וכן המכון לחקר העדה הדרוזית.

בעתירה נכתב כי כנציגי העדה הדרוזית, העותרים מבקשים לפסול את חוק היסוד החדש, בשל פגיעתו המהותית בשיוויון וכי החוק סותר עקרונות יסוד של מדינת ישראל. לדבריהם, החוק מבטל את זהותה הדמוקרטית של המדינה כלפי מי שאינם יהודית, ומדיר את אזרחיה הנאמנים על בסיס מאבקים בין ימין קיצוני לבין שמאל.

עוד נכתב כי החוק פוגע בזכות להגדרה עצמית של כל מי שאינו יהודי, ומותיר אותם- ללא זיקה לאדמה או זהות  במדינה. מדובר בפגיעה חמורה במיוחד כשמדובר במי ששותפים לנשיאת נטל חובת הבטחון על כתפיהם כמו הדרוזים.

הבוקר התראיין ח"כ חמד עאמר לתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב', ואמר כי "אנחנו מגישים בג"ץ בשם כל העדה הדרוזית. אין לנו בעיה לחיות במדינה יהודית ולהגדיר אותה מדינה יהודית. אנחנו מאוד שמחים לקחת חלק ממדינת ישראל. היינו שותפים בבניית המדינה. ברגע שמחוקקים חוק כזה, זה פוגע, משפיל, הרגשה מאוד גרועה. כחבר בקואליציה כואב לי שמקדמים חוק כזה".

"יו"ר המפלגה שלי התבטא באופן ברור שהוא לא אוה באת החוק הזה. הוא רצה לאמץ את מגילת העצמאות ולהביא אתה כחוק. ממשלת ישראל מביאה חוק שרק 65 ח"כים מצביעים בעדו. עשינו את הכל על מנת לשנות. מה שחסר בתוך החוק זה השוויון. מה אני אגיד לחיילים הדרוזים שהיום חוזרים לצבא? מקווה שהחוק יעבור מהעולם הזה".

האזינו לריאיון עם ח"כ עמאר:

הפופולריים