גורם מדיני: הרוסים התחייבו להרחיק את האיראנים 100 ק"מ מגבול סוריה

"רוסיה: הכוחות האיראנים ידחקו 100 ק"מ מהגבול"
המקור הבכיר התייחס לפגישת נתניהו והמשלחת ממוסקווה בראשות שר החוץ לברוב. "לא נקבל התבססות שתכלול נשק ארוך טווח והגנה אווירית, יש לסגור את גבול סוריה-עיראק", הוסיף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו ולברוב לאחר פגישתם
צילום: צילום: חיים צח, לע"מ

רוסיה הסכימה להרחיק את הכוחות האיראניים מדרום סוריה ולבסס רצועת ביטחון של כ-100 קילומטרים, כך אמר הערב (שני) בכיר ישראלי בתום הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. בפגישה הציג הרמטכ"ל גדי איזנקוט בפני המשלחת הרוסית את מפת הנוכחות האיראנית בסוריה. ישראל עמדה על דרישתה להוציא את האיראנים מכלל שטח המדינה. 


לדברי הגורם, "הבהרנו שלא נקבל התבססות צבאית בסוריה, לא בקרבת הגבול ולא ברצועה של מאה קילומטרים - שהרוסים התחייבו לה". לצד זאת ישראל הציבה עוד רשימת דרישות - הוצאת הנשק ארוך הטווח משטח סוריה, הפסקת ייצור הנשק המדויק בסוריה, הוצאת מערכות הגנה אווירית מתקדמות וסגירת מעברי הגבול, עם עיראק ולבנון, מפני הברחות נשק מחיזבאללה לאיראן.

הבכירים הישראלים והרוסים דנו גם במשמעויות חזרת אסד לגבול הישראלי. בצד הישראלי חזרו על העמדה לפיה הסכמי הפרדת הכוחות מ-1974 צריכים לחזור להיות בתוקף. הגורם הבכיר אמר כי "עכשיו, כשהצבא הסורי חוזר לגבול, לנו חשוב להבטיח שאיראן וחיזבאללה לא חוזרים גם כן". עם זאת לטענת מקורות, לא מדובר בנוכחות משמעותית של מליציות המזוהות עם איראן בקרבת הגבול הישראלי.

תיאום פגישת הבזק נעשה ביום שישי האחרון, לאחר שיחת נתניהו ופוטין. ראש הממשלה אמר בפתח הפגישה כי "הקשר בינינו חשוב בצורה בלתי רגילה והוא מתקיים כפי שראיתם בפגישות ישירות ביני לבין הנשיא פוטין ובין הצוותים שלנו. אני הערכתי את הדברים שנאמרו על ידי הנשיא פוטין יחד עם הנשיא טראמפ לגבי ביטחון ישראל במהלך הפסגה האחרונה".

הפופולריים