דנון באו"ם: "רבים פה שכחו מהו חמאס - הוא ארגון טרור"

דנון באו"ם: רבים פה שכחו שחמאס הוא ארגון טרור

שגריר ישראל באו"ם נאם במהלך דיון בנוגע למצב בעזה במועצת הביטחון. הוא הוסיף: "מעל חצי מהגודל של מנהטן נהרס בשריפות מהתקיפות מעזה". היילי: "היכן המדינות הערביות כזה מגיע לדחיפה לגינוי חמאס?"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דני דנון באו"ם
צילום: צילום: אי-פי

מועצת הביטחון של האו"ם דנה היום (שלישי) בנוגע למצב ברצועת עזה. השגריר הישראלי, דני דנון, תיאר את אירועי האלימות האחרונים והתקיפות של חמאס. "ישראלים צריכים להישאר במרחק של 15 שניות ממרחב מוגן. מעל חצי מהגודל של מנהטן נהרס בשריפות מהתקיפות מעזה".

"חמאס אחראי לפעולות טרור אלו. למרות זאת רבים בבניין זה שכחו מהו חמאס - חמאס הוא ארגון טרור", אמר דנון. "הוא אחראי ללקיחת כל אוכלוסיית עזה כבני ערובה. הוא גם בעיה בינלאומית שזקוקה לפתרון. יש להכיר בכך שחמאס אינה שונה מאל-קאעידה ודאעש. יש להכיר בחמאס כארגון טרור אחת ולתמיד. חמאס נשאר מחויב לתקוף את ישראל. הוא רוצה להשמיד את ישראל וליצור מדינה אחת מהירדן לים". 

"בין השנים 1995 ל-2005 הרג חמאס הרג 1,000 ישראלים חפים מפשע. ב-2005 נסגו כל הישראלים מעזה. ישראל עזבה כדי שהפלסטינים יוכלו לשלוט בעצמם בעזה, אך חמאס נשאר ורק התחזק", הוסיף דנון. "ב-2006 הוא השתלט באלימות על ההנהגה. במשך 12 שנים הוא לא עשה דבר מלבד ניצול העם הפלסטיני ותקיפת ישראל". 

דנון ציין כי חיזבאללה וחמאס מאיימים גם על הגבול עם לבנון בתמיכת איראן: "איראן מבהירה כי היא תומכת בגאווה בחמאס ובג'יהאד האסלאמי. הקשרים בין חמאס לאיראן חזקים מאי פעם. איננו יכולים לאפשר לעזה להפוך לבסיס איראני. חמאס עדיין מחזיק בשני שבויים ישראלים וגופות שני חיילים שמתו. אם גוף זה רציני לגבי שלום וביטחון הוא יגדיר את חמאס ארגון טרור אחת ולתמיד".

שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב אמר בדיון כי המצב בעזה הדרדר למרות המאמצים הדיפלומטיים: "אני חוזר על קריאתי לכולם – לחזור מהקצה. אני מקווה שעם מאמץ של כל הצדדים נוכל למנוע עימות נוסף". מלדנוב הדגיש את הצורך לטענתו בפתרון שתי המדינות. 

השליח האשים את ישראל בסיפוח שטחים והריסה של יישובים "בצורה שייצרו רצף בין מעלה אדומים לירושלים ויפגעו ברצף של המדינה הפלסטינית העתידית". "אני קורא לישראל להפסיק בפעילות מסוג זה", אמר מלדנוב.

השגרירה האמריקנית באו"ם ניקי היילי אמרה כי ארצות הברית תרמה יותר מ-300 מיליון דולר לאונר"א – סוכנות הסעד והתעסוקה של הפלסטינים באו"ם, בעוד שמדינות אסלאמיות רבות תרמו מעט או לא תרמו כלל. "בעוד אנו מושיטים יד אנו מצפים מאחרים להושיט גם יד", הוסיפה היילי ותהתה: "היכן המדינות הערביות כזה מגיע לדחיפה לגינוי חמאס?"

שליח הפלסטינים לאו"ם ריאד מנצור טען כי הפלסטינים בעזה הפגינו בצורה בלתי אלימה והאשים את ישראל בהרג של פלסטינים. "חשוב שהקהילה הבינלאומית תפעל על מנת למנוע הרג נוסף של פלסטינים ולהסיר את המצור מעל עזה". מנצור ביקש להעביר מימון לאונר"א.

הפופולריים