ראש העדה הדרוזית על חוק הלאום: "יהיו השלכות, רה"מ יכול להביא לתיקון"

"לחוק הלאום יהיו השלכות, רה"מ יכול לתקן"
ראש העדה הדרוזית, מוואפק טריף, הביע תקווה בריאיון לכאן רשת ב' כי החוק יתוקן ויכלול הכרה באנשיה: "הנאמנות שלנו לא מוטלת בספק. צורם לנו לקבל חוק שמתעלם מאיתנו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש העדה הדרוזית, מוואפק טריף
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש העדה הדרוזית בישראל, השייח מוואפק טריף, התבטא הבוקר (חמישי) נגד חוק הלאום ואמר כי "זה לא צודק שלא מצאו מקום לבני העדה". טריף ציין כי הדרוזים מעריכים את ראש הממשלה בנימין נתניהו וכי הם מצפים ממנו לעזור להם לשנות את החוק. "ראש הממשלה יכול להביא לתיקון", אמר טריף לשלום קיטל ונעמה סיקולר בתכנית "קיטל וסיקולר" בכאן רשת ב'.

האזינו לריאיון המלא עם ראש העדה הדרוזית מוואפק טריף:

"לא מפריע לנו שמדינת ישראל תהיה יהודית ודמוקרטית, אבל קשה לקבל את החוק שמתעלם מבני העדה. אנחנו אזרחים נאמנים, מה שמנחם אותנו זה שבעם אנחנו מרגישים אהדה", אמר טריף וסיפר כי אתמול נפגש עם יו"ר המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת וביקש שידבר עם נתניהו.

טריף הסביר כי המדינה צריכה להראות לעולם שהיא נותנת הכל למי שנלחם איתה. "מדינת ישראל היא הבית שלנו, המולדת שלנו והמדינה שלנו. העולם חייב לראות שהעדה הקטנה הלכה עם העם היהודי", הוסיף ראש העדה.

האזינו לריאיון המלא עם שר הביטחון לשעבר משה יעלון:

גם שר הביטחון לשעבר משה יעלון התייחס בתוכנית לחוק הלאום ואמר כי יש גורמים בקואליציה ש"חצו את הקו בין לאומי ללאומני". הוא הדגיש כי צריך לשנות את החקיקה באופן שיחזיר את המונח "שוויון" ויתאים גם למיעוטים.

"דגלתי בחוק רזה על פי רוח מגילת העצמאות. אם הייתם שואלים את נתניהו בארבע עיניים, הוא לא הולך לחקיקת חוק הלאום", אמר יעלון.

שכיב שנאן, שאיבד את בנו כמיל בפיגוע בהר הבית לפני כשנה, התייחס היום לחוק הלאום ואמר: "אני אוהב את מדינת ישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית. אני גאה בבני ובדגל ישראל שעטף את ארונו לפני שנכנס לאדמה. תמיד אהיה גאה". עוד הוסיף שנאן בריאיון לתכנית "בחצי היום" עם רונן פולק בכאן רשת ב', כי החוק פוגע בו אישית. "היום אני מרגיש שהמדינה שלי, שלי, שלי, אומרת לי - אתה לא סוג א', אבל נולדתי סוג א' ואמשיך להיות אזרח נאמן. אף חוק לאום לא יעקור מליבי את אהבת ישראל. זו המדינה שלי, נלחמתי למענה, הבן שלי נפל למענה".

האזינו לריאיון המלא עם שכיב שנאן:

תת אלוף במיל' אמל אסעד תקף בחריפות את ח"כ דוד ביטן, בעקבות דבריו על חוק הלאום הבוקר: "אני לא מתפלא, אם הוא יכול לצעוק על משפחות שכולות בכנסת, הוא יכול גם לבוז ל-120 אלף איש". בריאיון לתכנית "בחצי היום" עם רונן פולק בכאן רשת ב', אמר אסעד: "איך בן אדם ברמתו ובמעמדו, שמשתייך לכנסת ישראל, יכול להגיד דברים כאלה? 450 חללים באדמה רוויית הדם שלהם. ככה הוא מבטל אותם? כי אין לנו כוח אלקטורלי?".

האזינו לריאיון המלא עם אמל אסעד:

אמש הודיע ראש הממשלה כי ייפגש עם נציגים דרוזים בעקבות הביקורת החריפה על חוק הלאום. הפגישה תתקיים בשבוע הבא בנוכחות שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר האוצר משה כחלון. גורם בסביבתו של נתניהו ציין כי החוק לא נתון לשינויים, וכי מתוך כבוד והערכה של ראש הממשלה לדרוזים יהיה ניתן לדבר על חקיקה שתשפר את מצב העדה הדרוזית.

מוקדם יותר השבוע הגישו שלושה חברי כנסת מהעדה הדרוזית, שניים מתוכם חברי קואליציה, עתירה לבג"ץ נגד חוק הלאום. העותרים הם ח"כ אכרם חסון (כולנו), ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) וח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני), ואליהם הצטרפו יו"ר פורום הרשויות הדרוזיות וראשי רשויות וכן המכון לחקר העדה הדרוזית.

הפופולריים