ח"כ ביטן: "לא צריך להתנצל שישראל היא מדינת הלאום היהודי"

"לא צריך להתנצל שישראל מדינת הלאום היהודי"

יו"ר הקואליציה לשעבר אמר בריאיון לכאן רשת ב' כי מהמחאה של העדה והעתירה שהגישה נגד חוק הלאום. "הוא לא משנה מצב קיים, אי אפשר לחלק את המדינה לפרוסות לכל מיעוט", אמר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ דוד ביטן
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר הקואליציה לשעבר דוד ביטן (הליכוד) התייחס הבוקר (חמישי) לסערה סביב חוק הלאום, לאחר התבטאויותיו בכאן רשת ב' שלשום. חבר הכנסת אמר כי הוא נפגע מכך שחברי הכנסת הדרוזים הגישו בג"ץ נגד החוק. "אני לא צריך להתנצל בפני הדרוזים שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי", אמר ביטן לתמר אלמוג ומרדכי גילת בתכנית שלהם ברשת ב'.

האזינו לריאיון המלא עם דוד ביטן:

ביטן ציין כי החוק הוא דקלרטיבי ואיננו משנה מצב קיים. "אנחנו לא יכולים לחלק את המדינה לפרוסות לכל מיעוט. אין פה פגיעה באף מיעוט. שוויון קיים בחוק אחר – כבוד האדם וחירותו, לא צריך לחזור על זה שוב", אמר יו"ר הקואליציה לשעבר.

"אמרתי כשהייתי יו"ר קואליציה, שלא צריך לקדם את החוק וזה רק יעשה בעיות. זה חוק חשוב מבחינת הליכוד. מדינת הלאום של העם היהודי זה דבר שהוא בנפשנו. רצינו חוק יסוד שיהיה הלאום של העם היהודי", אמר ביטן.

שלשום אמר ביטן כי זה שחברי הכנסת הדרוזים הגישו בג"ץ נגד החוק – "לא מתקבל על הדעת". "אני לא יכול להבין אותם", אמר יו"ר הקואליציה לשעבר והוסיף כי יש לנו ברית דמים עם הדרוזים וזכויותיהם נשמרות. "גם הדרוזים צריכים לכבד את הרוב", אמר ביטן לרן בנימיני ויגאל גואטה בתכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב'.

ביטן התייחס גם לחקירותיו בעניין השחיתות בעיריית ראשון לציון וסיפר מדוע שמר על זכות השתיקה עד החקירה האחרונה ביום שני האחרון: "אמרתי שאני שומר על זכות השתיקה בגלל ההדלפות, אמרתי את זה גם למשטרה. מכיוון שהם לא הדליפו את זה שהגעתי לחקירה, הסכמתי לדבר". ביטן ציין כי פגעו בו, במשפחתו ובחקירה.

תת אלוף במיל' אמל אסעד תקף בחריפות את ביטן בעקבות דבריו: "אני לא מתפלא, אם הוא יכול לצעוק על משפחות שכולות בכנסת, הוא יכול גם לבוז ל-120 אלף איש". בריאיון לתכנית "בחצי היום" עם רונן פולק בכאן רשת ב', אמר אסעד "איך בן אדם ברמתו ובמעמדו, שמשתייך לכנסת ישראל, יכול להגיד דברים כאלה? 450 חללים באדמה רוויית הדם שלהם. ככה הוא מבטל אותם? כי אין לנו כוח אלקטורלי?".

האזינו לריאיון עם אמל אסעד:

ביטן חשוד בקבלת שוחד מקבלנים ויזמים שדרשו שיקדם את ענייניהם בעת שכיהן כסגן ראש עיריית ראשון לציון. בפרשה, שחקירתה הפכה לגלויה לפני כשבעה חודשים, נחקרו כבר עשרות חשודים, בהם ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, וסגן ראש עיריית תל אביב ארנון גלעדי.

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, פרסם בתחילת החודש דוח שעסק בין השאר בראשון לציון. לפי המבקר, העירייה החכירה, ולאחר מכן מכרה ליזם, בלא מכרז, שטחים במתחם פארק האגם בסכום של תשעה מיליון שקלים. על התנהלותה של עיירית ראשון לציון פורסם לראשונה בכאן חדשות.

טריף על חוק הלאום: "יהיו השלכות, רה"מ יכול להביא לתיקון"

ראש העדה הדרוזית בישראל, השייח מוואפק טריף, התבטא הבוקר נגד חוק הלאום ואמר כי "זה לא צודק שלא מצאו מקום לבני העדה". טריף ציין כי הדרוזים מעריכים את ראש הממשלה בנימין נתניהו וכי הם מצפים ממנו לעזור להם לשנות את החוק. "ראש הממשלה יכול להביא לתיקון", אמר טריף לשלום קיטל ונעמה סיקולר בתכנית "קיטל וסיקולר" בכאן רשת ב'.

האזינו לריאיון המלא עם ראש העדה הדרוזית מוואפק טריף:

"לא מפריע לנו שמדינת ישראל תהיה יהודית ודמוקרטית, אבל קשה לקבל את החוק שמתעלם מבני העדה. אנחנו אזרחים נאמנים, מה שמנחם אותנו זה שבעם אנחנו מרגישים אהדה", אמר טריף וסיפר כי אתמול נפגש עם יו"ר המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת וביקש שידבר עם נתניהו.

טריף הסביר כי המדינה צריכה להראות לעולם שהיא נותנת הכל למי שנלחם איתה. "מדינת ישראל היא הבית שלנו, המולדת שלנו והמדינה שלנו. העולם חייב לראות שהעדה הקטנה הלכה עם העם היהודי", הוסיף ראש העדה.

שכיב שנאן, שאיבד את בנו כמיל בפיגוע בהר הבית לפני כשנה, התייחס היום לחוק הלאום ואמר: "אני אוהב את מדינת ישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית. אני גאה בבני ובדגל ישראל שעטף את ארונו לפני שנכנס לאדמה. תמיד אהיה גאה".

עוד הוסיף שנאן בריאיון לתכנית "בחצי היום" עם רונן פולק בכאן רשת ב', כי החוק פוגע בו אישית. "היום אני מרגיש שהמדינה שלי, שלי, שלי, אומרת לי - אתה לא סוג א', אבל נולדתי סוג א' ואמשיך להיות אזרח נאמן. אף חוק לאום לא יעקור מליבי את אהבת ישראל. זו המדינה שלי, נלחמתי למענה, הבן שלי נפל למענה".

האזינו לריאיון עם שכיב שנאן:

הפופולריים