נתניהו: חוק הלאום לא יתוקן; הדרוזים: לא נמשוך את הבג"ץ עד שהעוול יתוקן

נתניהו: החוק לא יתוקן; הדרוזים: נשאיר הבג"ץ

ראש הממשלה הנועד עם ח"כים מהעדה ועם השרים ליברמן, כחלון וקרא. הוא הבהיר כי תגובש תכנית "שתבטא את המחויבות לדרוזים". הדרוזים הציגו רשימת דרישות, ובהם סוגיית התעסוקה והטיפול בחיילים משוחררים, והבהירו כי לא ימשכו את העתירה במצב הקיים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגישה במשרד ראש הממשלה
צילום: צילום: חיים צח, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך היום (חמישי) פגישה בהשתתפות שרים וחברי כנסת מהעדה הדרוזית בעקבות סערת חוק הלאום. בפגישה, הבהיר נתניהו כי חוק הלאום לא ישתנה, אך אמר כי תגובש "תכנית שתתן ביטוי למחויבות העמוקה של המדינה לציבור הדרוזי". מחר ייפגש ראש הממשלה עם נכבדי העדה ובראשם השייח' מוואפק טריף

בפגישה, שנערכה במשרד ראש הממשלה, נכחו שר הביטחון אביגדור ליברמן, שר האוצר משה כחלון, שר התקשורת קרא וחברי הכנסת חמד עמאר ואכרם חסון. הדרוזים אמרו לנתניהו בפגישה כי אין בכוונתם להסיר את הבג"ץ שהגישו - עד שעוול שנעשה להם בחוק הלאום יתוקן. מנגד, הבטיח נתניהו לסייע להם בבעיות שהציגו בפניו. בין היתר, מדובר בטיפול בבנייה הבלתי חוקית, נושאי תעסוקה וטיפול בחיילים דרוזים משוחררים. 

ראש העדה הדרוזית, השייח' מוואפק טריף הבהיר בעקבות הפגישה כי הוא שמח להיענות להזמנת ראש הממשלה לפגישה מחר בבוקר, בתנאי שהדיון יתמקד סביב התיקון שיש לעשות בחוק הלאום ולא יעסוק בשום תוכנית כזו או אחרת לדרוזים. ״אנחנו לא מדברים כעת על תקציב או בעיות אחרות, אנחנו רוצים לדעת מה מעמדנו בחוק הלאום וכיצד באה לידי ביטוי הגדרת מעמד העדה הדרוזית וזכויותיה במדינה ישראלי. הא ותו לא", אמר טריף.

האזינו לפודקאסט החדש "מה קורה פה": מה חושב זאב קם על חוק הלאום?

ח״כ אכרם חסון מכולנו, שהשתתף בפגישה עם ראש הממשלה אמר כי "עוד בטרם התקרר הקפה אצל נתניהו וכבר התפרסמו הצהרות לא אחראיות, כאילו העניין הוסדר. הכל עדיין בגדר דיבורים והבטחות ושום דבר לא נגמר עד יחול שינוי בחוק הלאום. אנחנו לא מתקפלים על סמך הבטחות של נתניהו ובטח לא משיכת העתירה לעליון. מי שאינו נאמן לעדתו, אינו יכול להיות נאמן למדינתו".

בתוך כך, הזמין יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג את השייח' טריף לשאת דברים בפני הנהגת העולם היהודי, שתתכנס במושב חבר הנאמנים של הסוכנות באוקטובר הקרוב בירושלים. טריף נענה בהתרגשות רבה למחווה ולהזמנה והאירוע יעמוד בסימן החיבור העמוק בין העדה הדרוזית ומדינת ישראל.

מוקדם יותר היום התראיין השייח' טריף בכאן רשת ב' נגד חוק הלאום ואמר כי "זה לא צודק שלא מצאו מקום לבני העדה". הוא ציין כי הדרוזים מעריכים את נתניהו וכי הם מצפים ממנו לעזור להם לשנות את החוק. "ראש הממשלה יכול להביא לתיקון", אמר טריף לשלום קיטל ונעמה סיקולר בתכנית "קיטל וסיקולר" בכאן רשת ב'.

האזינו לריאיון המלא עם השייח' מוואפק טריף:

"לא מפריע לנו שמדינת ישראל תהיה יהודית ודמוקרטית, אבל קשה לקבל את החוק שמתעלם מבני העדה. אנחנו אזרחים נאמנים, מה שמנחם אותנו זה שבעם אנחנו מרגישים אהדה", אמר טריף וסיפר כי אתמול נפגש עם יו"ר המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת וביקש שידבר עם נתניהו.

אמש הודיע ראש הממשלה על פגישותיו עם נציגים דרוזים בעקבות הביקורת החריפה על חוק הלאום. גורם בסביבתו של נתניהו ציין כי החוק לא נתון לשינויים, וכי מתוך כבוד והערכה של ראש הממשלה לדרוזים יהיה ניתן לדבר על חקיקה שתשפר את מצב העדה הדרוזית.

מוקדם יותר השבוע הגישו שלושה חברי כנסת מהעדה הדרוזית, שניים מתוכם חברי קואליציה, עתירה לבג"ץ נגד חוק הלאום. העותרים הם ח"כ אכרם חסון (כולנו), ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) וח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני), ואליהם הצטרפו יו"ר פורום הרשויות הדרוזיות וראשי רשויות וכן המכון לחקר העדה הדרוזית.

הפופולריים