הצעת חוק של הליכוד תאסור על התמודדות לכנסת של מי ש"תומכים בחרם על ישראל"

הצעת חוק: תומכים בחרם על ישראל - מחוץ לכנסת

השאלה מהי קריאה לחרם על ישראל נותרה לא מוגדרת בחקיקה המוצעת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כים של חד"ש בהפגנה בת"א שקוראת לחרם על האירוויזיון בגלל הכיבוש
צילום: צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

הצעת חוק של חברי כנסת מהליכוד מבקשת להוסיף לעילות הפסילה של אדם או רשימה מהתמודדות לכנסת סעיף "תמיכה בחרם על מדינת ישראל". בדברי ההסבר של ההצעה נכתב: "בשנים האחרונות איום החרם על ישראל גובר, אמנים מבטלים השתתפותם באירועים בארץ, וכך גם חברות בנקים ובתי השקעות. אדם שקורא לחרם על ישראל פוגע באופן ישיר במדינה".

השאלה מהי קריאה לחרם על ישראל נותרה לא מוגדרת בחקיקה המוצעת, שמוביל חבר הכנסת אליהו רביבו. ההצעה מכוונת בין השאר לפוליטיקאים שמכהנים כיום בכנסת וקראו להימנע מלרכוש מוצרים מהתנחלויות, למשל, או הביעו תמיכה בחרם של אומנים על ישראל.

ממגיש ההצעה, ח"כ אליהו רביבו, נמסר: "הצעת החוק שהגשתי תשים סוף לימים בהם נבחרי ציבור פעלו נגד המדינה ברחבי העולם ולא נענשו על כך. הגיע הזמן שתומכי החרם על ישראל יורחקו ממשכן הכנסת. זו הדרך להרחיק מהכנסת את איימן עודה, תומא-סלימאן, אבו שחאדה וכל מי שמבקש להזיק לנו".

מנגד, ח"כ גלעד קריב מהעבודה מסר בתגובה לפרסום: "חברי הקואליציה מתחרים זה בזה בהצעות חוק מופרכות ומסוכנות שהופכות את הדמוקרטיה לקליפה ריקה. צריך להתייחס ברצינות רבה להצעות הללו ולראות בהן חלק מהמדרון החלקלק שבו אנחנו נמצאים. מי יודע, אולי בסוף נגיע למצב שמי שלא מצהיר מראש על תמיכה בהמשך שלטונו של נתניהו לא יוכל להתמודד לכנסת ואולי אפילו לא יוכל לגשת ולהצביע בקלפי".

ח"כ עופר כסיף מחד"ש-תע"ל הודיע: "ממשלת נתניהו-בן גביר מוכיחה מדי שעה את מה שאנו טוענים כל הזמן – זוהי ממשלה פשיסטית בעקרונותיה ובחוקיה, ודיקטטורית בהתנהלותה. ככזו, זוהי לא רק זכות אלא חובה ממש לקרוא לעולם להחרימה בכל תחום שהוא – כלכלי, דיפלומטי, מסחרי וכד'. אפעל נגד הממשלה בכל אמצעי בלתי אלים שקיים, לרבות חרמות".

מארגון לוחמים לשלום נמסר בתגובה: "ההצעה לפסול מועמדים שתומכים בחרם על ישראל היא פגיעה חמורה בדמוקרטיה, היא בלתי חוקית בעליל ומתנוסס מעליה דגל שחור. מעבר לזה, אנחנו מזמינים את הממשלה להחליט כבר האם השטחים הכבושים הם חלק ממדינת ישראל או לא, וכל עוד זה לא נעשה, להפסיק להגדיר חרם על רכישת מוצרי התנחלויות כחרם על מדינת ישראל. רצוי להגדיר חרם כזה כמה שהוא באמת - התנגדות פעילה וצודקת לקניית מוצרים שמיוצרים תחת דיכוי, התעמרות ונישול".

הפופולריים