פרסום ראשון: נתניהו הכריע – הסמכויות יעברו לסמוטריץ' למרות התנגדות גלנט

רה"מ הכריע במאבק הסמכויות בין גלנט לסמוטריץ'
חשיפת כאן חדשות | בדיון סוער נכחו נתניהו, סמוטריץ', גלנט, לוין וקצינים בכירים. סמוטריץ' הציג מתווה שעליו הוחלט בהסכמים הקואליציוניים. שר הביטחון הבהיר: "אין שני מפקדים" • גנץ הגיב: "נתניהו מפרק את צה"ל בשל מניעים פוליטיים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריע – הסמכויות על המנהל האזרחי יעברו לשר בצלאל סמוטריץ' למרות התנגדות שר הביטחון יואב גלנט. כך נחשף אמש (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. המאבק על הסמכויות במשרד הביטחון הגיע לשיא בדיון סוער שבו השתתפו נתניהו, גלנט, סמוטריץ', שר המשפטים יריב לוין וקצינים בכירים נוספים. גורם שנכח בדיון הבהיר - "זה יקרה עם גלנט או בלעדיו".

גלנט: "אני שר הביטחון, אין שני מפקדים לצבא".

סמוטריץ' ולוין: "מדובר בהסכמים קואליציוניים חתומים".

גלנט: "שיחקתם חודשיים מול שער ריק, לא שאלו אותי".

נתניהו: "יש היגיון בדברי ההסבר של סמוטריץ'".

קצינים בכירים: "להחלטות המנהל האזרחי יש השלכות ביטחוניות, ראוי שיישארו בסמכות שר הביטחון"

סמוטריץ' ולוין: "הצעד ישרת את ההתיישבות, ולא יפגע בביטחון. מדובר במעברים, בכבישים, בחקלאות, אין סיבה שהצבא ינהל את ההחלטות האלה".

גלנט: "אני מתנגד. זה לא יקרה אצלי".

בשיחה הציג סמוטריץ' את המתווה שעליו הוחלט בהסכמים הקואליציוניים והציע שהסמכויות האזרחיות יועברו אליו. הסמכויות הצבאיות יישארו אצל מתאם פעולות הממשלה בשטחים, וענייני בנייה בלתי חוקית של יהודים ופלסטינים יהיו אצלו. מאחר שמדובר בפעולות עם השלכות ביטחוניות ומדיניות, החלטות יתקבלו בכפוף להחלטות ראש הממשלה.

יו"ר המחנה הממלכתי, חבר הכנסת בני גנץ התייחס לפרסום בכאן חדשות ואמר כי "בן גוריון פירק את המחתרות והכניס את כל הארגונים תחת צה"ל. 75 שנה אחרי - נתניהו מפרק את צה"ל לחתיכות בשל מניעיו הפוליטיים תוך פגיעה ישירה באחדות הפיקוד. קריעת המנהל האזרחי או מג"ב ממערכת הביטחון תפגע פגיעה ישירה בביטחון".

ביום שישי האחרון, סיימו כוחות הביטחון את פינוי המאחז שהקים נכדו של הרב דרוקמן, נוה שינדלר, בשומרון. גלנט הורה על הפינוי, אף שסמוטריץ' הוציא הוראה למתאם פעולות הממשלה בשטחים לעצור את הפינוי ולא לבצעו עד שידונו בעניין.

סמוטריץ' מסר כי גלנט לא שוחח איתו ועשה זאת "בניגוד מוחלט להסכמים הקואליציוניים המהווים את הבסיס לקיומה של הממשלה". מלשכת ראש הממשלה נמסר: "הממשלה תומכת בהתיישבות אך ורק כשנעשית באופן חוקי, מה שלא נעשה במקרה זה". שר הביטחון גלנט שוחח עם הרמטכ"ל הרצי הלוי והעניק גיבוי לצה"ל ולכוחות הביטחון.

הפופולריים