אחרי הביקורת: נתניהו וזוהר הודיעו כי כל הפעילויות שמתקיימות בשבת יימשכו

נתניהו וזוהר: פעילויות מתוקצבות בשבת יימשכו

שר התרבות והספורט אמר בריאיון לקלמן ליברמן כי "חילי טרופר הפר את הסטטוס קוו, אמשיך לממן גופים שעובדים בשבת אבל לא אזום פרויקטים" • קודמו בתפקיד, חילי טרופר: "סגירת המיזם היא שמפלה, כי עכשיו דתי שבא ברגל יצטרך לשלם בכניסה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיקי זוהר
צילום: בלי

שר התרבות התקפל - אחרי הביקורת הציבורית על ביטול הסבסוד לתוכניות תרבות בפריפריה בשל קיומן בשבת, לשכתויהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התרבות והספורט מיקי זוהר הוציאו היום (שני) הודעת הבהרה. בהודעה הובהר כי "כל הפעילויות המתקיימות בשבת על ידי הגופים השונים שמתוקצבים על ידי המשרד יימשכו כרגיל".

שר התרבות והספורט הבהיר מצידו, כי הוא מבקש שהיוזמה לפעילויות תגיע מהגופים הממומנים ולא מהמשרד, מבלי כל פגיעה במימון עצמו ובתוכן הפעילות. אתמול הסערה החלה לאחר שנודע כי משרד התרבות הורה לרשויות המקומיות בגליל לעצור פעילויות במסגרת המיזמים "שבת ישראלית" ו"רוח ישראלית" מכניסת השבת ועד שעה אחרי צאתה. המיזמים מביאים בסופי שבוע הצגות ומופעים מסובסדים ליישובי הצפון ומאפשרים פתיחת מוזיאונים ואתרי מורשת בסופי שבוע.

בריאיון מוקדם יותר בתוכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב, ניסה השר זוהר להרגיע את הלהבות. "הרבה מאוד אנשים מנסים להציג ספין שקרי שאני לא מתכוון לממן פעילויות בשבת או שאני לא מתכוון לתקצב גופים שעובדים בשבת. המשרד ימשיך לתקצב גופים שעובדים גם בשבת אבל לא יזום פרויקטים בשבת", הוא אמר. 

זוהר המשיך וטען כי "היה פה במקרה הזה שר תרבות וספורט שעשה המון דברים טובים אבל הוא יזם פעילות דווקא ביום שבת. אני לא רוצה לעשות את זה. השוני העצום שיהיה פה, זה שיכול להיות שהפעילות תימשך באותו יש עיקרון סטטוס קוו, אף משרד ממשלתי לא יוזם פעילויות בשבת. הגופים עצמאים הם יכולים לעשות פעילות באיזה ימים שהם רוצים אבל אני כמשרד שמשתייך למשרד במדינת ישראל לא אזום פעילויות בשבת".

מיד לאחר מכן, עלה קודמו בתפקיד, השר לשעבר חילי טרופר לריאיון ואמר: "אני שומר שבת. רוב מוחלט של אתרי המורשת היו פתוחים תמיד בשבת. המיזם פתוח גם בשישי. כל אחד יכול לבחור מתי לבוא. סגירת המיזם היא שמפלה, כי עכשיו דתי שבא ברגל יצטרך לשלם בכניסה".

באותו הריאיון אמר טרופר כי היוזמה של "שבת ישראלית" החלה עוד בממשלת נתניהו. "את המיזם הזה התחלתי בממשלת נתניהו-גנץ, עם מיקי זוהר בקואליציה. העברתי לאתרי המורשת תקציב בימי הקורונה כדי להחזיק את הראש מעל המים, יכול מאוד להיות שהם ייסגרו עכשיו", אמר טרופר.

הפופולריים