הסכמה בקואליציה: בנייה פלסטינית חדשה ולא חוקית בשטחי סי תסולק מיידית

הסכמה בקואליציה: בנייה ערבית לא חוקית תיהרס

עניין הסמכויות ביו"ש טרם נפתר אך ההחלטה מורידה מהמתיחות בקואליציה • נתניהו מנסה להשאיר את דרעי בקבינט - נבדקת האפשרות שיו"ר ש"ס ישתתף בישיבות כמשקיף שאיננו שר • דרעי השיב סופית שלא יסכים לכהן כיו"ר הכנסת "גם אם אשאר ח"כ פשוט", בש"ס רוצים למנות לו ממלאי מקום זמניים כדי לאפשר לו לחזור אם יימצא פתרון בחקיקה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פינוי בחברון
צילום: וויסאם השלמון, פלאש 90

נושא הסמכויות האזרחיות ביהודה בשומרון בין שר הביטחון יואב גלנט ליו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' טרם נפתר, אך הושגה הסכמה בקואליציה על הריסת כל בנייה פלסטינית חדשה ולא חוקית בשטחי סי. כך דווח הבוקר (שני) בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

במקביל, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו פיטר את אריה דרעי מתפקידו כשר הבריאות ושר הפנים, הוא התחייב לחפש פתרון שיאפשר ליו"ר ש"ס להשתתף בישיבות הקבינט בתור משקיף שאיננו שר, דבר שהיתכנותו כבר נבדקת משפטית. כך דווח אמש בחדשות הערב בכאן 11. עוד דווח כי דרעי השיב סופית שלא יסכים לכהן כיו"ר הכנסת "גם אם אשאר חבר כנסת פשוט".

המשבר בקואליציה טרם נפתר, אך הוא צומצם משמעותית, לאחר שנושא הבנייה הערבית הלא חוקית בשטחי סי זכה להסכמה בקואליציה. בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה שהתקיימה אתמול, הושגה הסכמה שכל בנייה פלסטינית בלתי חוקית חדשה בשטחי סי, תסולק ותיהרס באופו מיידי ובסמוך למועד בנייתה, כשגם ראש הממשלה נתן הסכמתו לכך.

ביחס לבנייה ערבית לא חוקית ישנה, יהיה צורך להגיע לפתרונות ולהסכמות, כולל ביחס לח'אן אל-אחמר. בינתיים, שינוי הגישה שהוסכם הרגיע את המתיחות שנוצרה בקואליציה מול השרים איתמר בן גביר וסמוטריץ', והקטינו משמעותית את המשבר.

המשבר בקואליציה התעורר לאחר שבשישי הורה השר גלנט לפנות את המאחז "אור חיים" שהוקם בלילה לפני לזכרו של הרב דרוקמן ז"ל. השר סמוטריץ' התנגד להריסתו וטען שהסמכויות בנושא נמצאות אצלו, אך נתניהו נתן גיבוי לגלנט בפינוי.

במקביל, עם כניסת פיטוריו של דרעי לתוקף מחרתיים, בש"ס רוצים למנות ממלאי מקום זמניים מתוך המפלגה לשרי הפנים והבריאות, כדי לאפשר לדרעי לחזור לתפקידיו אם יימצא לכך פתרון בחקיקה. כרגע נשקלים השרים המכהנים של ש"ס כמועמדים למילוי המקום. אחד מהם הוא יואב בן צור, שמכהן כשר במשרד הרווחה ולתפקיד ממלא מקום שר הפנים נשקל סגן השר משה ארבל.

נתניהו הודיע על פיטוריו של דרעי אתמול בישיבת הממשלה, בעקבות הכרעת בג"ץ לפיה מינויו לתפקיד שר היה "בלתי סביר באופן קיצוני". במכתב הפיטורים שהקריא בישיבה כתב נתניהו כי  פסיקת בג"ץ היא "החלטה מצערת שמתעלמת מרצון העם". דרעי, שהגיע באיחור לישיבת הממשלה והתחמק משאלות, אמר לאחר הקראת המכתב כי שום החלטה שיפוטית לא תמנע ממנו מלשרת את הציבור.

הפופולריים