רה"מ נתניהו על דוכן העדים: "לא היה הסכם סודי, הכול שקר וכזב" | כל העדכונים

בני הזוג נתניהו: "לא היה הסכם סודי"

שרה נתניהו עלתה לדוכן העדים במסגרת תביעת הדיבה שהגיש דוד שמרון נגד דוד ארצי, לאחר שהאחרון טען כי הראה לו "הסכם סודי" בין נתניהו לשרה • לדברי שרה נתניהו: "ההסכם לא היה ולא נברא" • ראש הממשלה העיד: "עזרתי לו לקבל כליה, זה לא עזר לי בדברי הבלע שלו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו שרה בית משפט, 23.1.23
צילום: צילום: ראובן קסטרו, וואלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה העידו היום (שני) בבית משפט השלום בראשון לציון במסגרת תביעת לשון הרע שהגיש עורך הדין דוד שמרון, קרוב משפחתו ומקורבו של נתניהו, נגד דוד ארצי, בכיר לשעבר בתעשייה האווירית. שמרון תבע את ארצי בעקבות טענתו שהראה לו "הסכם סודי" בין בנימין לשרה. בעדות אמרה שרה כי "ההסכם לא היה ולא נברא". אותו הקו שהמשיך ראש הממשלה נתניהו שעלה אחריה לדוכן העדים.

במהלך העדות, שרה נתניהו התייחסה להסכם ואמרה: "על הסכם, שלא היה ולא נברא, שמעתי לפני 30 שנה. כל פעם ורסיה אחרת, כל פעם עורך דין אחר שעשה אותו. בשנות ה-90 אמרו שזה יעקב נאמן. הוא סיפר לי את זה ואמר: 'איזה דברים הזויים אומרים עלייך, הרי בתאריך שאומרים שעשיתי את ההסכם, הייתי בסקי באירופה'. לא היה ולא נברא, לא היה הסכם, ולכן אין עורך דין שעשה הסכם. שים לב כבוד השופט שבכל סיפור עורך דין אחר עשה את ההסכם, כמה יקפצו על העגלה הזאת?"

כזכור, שמרון תבע את דוד ארצי, שטען כי שמרון חשף בפניו הסכם שערך בין בני הזוג נתניהו לפיו ראש הממשלה יאפשר לרעייתו להיות מעורבת במינויים. שמרון טוען כי אין הסכם וודאי לא יכול היה לחשוף אותו. בני הזוג נקראו להעיד מטעם ההגנה, אך כצפוי בעדותה של שרה היא טוענת שאין ולא היה הסכם. 

כאמור, ראש הממשלה נתניהו עלה מייד אחרי רעייתו לשולחן העדים ואמר כי "אין הסכם ולא היה הסכם", עו"ד ורצהייזר הראתה שכן היו מקרים שהגיבו מיידית ותבעו כמו מקרה אהוד אולמרט או שלחו מכתבי התראה, שורת פרסומים. "שלחתם מכתב התראה לאזרח בן 56 מכפר שלם כשכתב משהו על מסיבות של יאיר נתניהו שיצא אליהן. אז עם כל מכתבי ההתראה הכי קטנים על אזרחים ועל ג'קוזי, כאן לא חשבתם אפילו להגיש מכתב התראה?", שאלה ורצהייזר. 

נתניהו השיב: "יש שקרים שנאמרו עליי. אמרו שאני סוכן CIA, הדברים האלה, הם שקר עצום. השקר הזה ארוך שנים. יעקב נאמן אמר אני רוצה לתבוע על האגדה האורבנית, השקר הזה, והוא כבר לא היה בטוב. אני לא יכול להיות אחראי על כל דיבה וכל שקר שיוצא, כי זה באלפים רבים, אין אדם ציבורי ואין בת זוג שתפסו כל כך הרבה דברים שקריים כמוני וכמו רעייתי, ואין אפשרות לתבוע, לא היה הסכם, לא סעיפים בהסכם, לא היה כלום. שקר וכזב".

"רעייתי לא רק שלא שותפה לסודות מדינה, אלא לא יודעת אפילו מה עשיתי בסיירת מטכ"ל ובמבצעים", הוסיף נתניהו. "זה שקר גס. אז אביגדור ליברמן אמר, הוא כנראה מומחה גדול לסחיטה. עזרתי למאיר דגן לקבל כליה. זה לא עזר לי בדברי הבלע שלו. דבריו של דגן על מעורבות אשתי זה שקר מוחלט. מפאת כבודו של דגן לא ארחיב עליו. עלו הרבה סימני שאלה על מה שאמר ודברים שעשה. דברים פוגעניים. על התשלום לכרמון וכו', אמרו לי שזה לא ראוי וגם רעייתי צדקה בעניין, והפסקתי. אני שואל את כבודו, מה הקשר בין זה לבין אם היה הסכם או לא, לא היה ההסכם, שקר מא' ועד ת', זאת אמירה שקרית, זדונית".

נתניהו נשאל על הליווי של שרה בנסיעות בינלאומית והתרגז: "טבעי שהיא תצטרף אליי לנסיעות, אנחנו בני זוג ואני רוצה להיות איתה. מה יותר טבעי? אני מבקש שאשתי תתלווה אלי, הרבה מנהיגים זה ככה. לא לכולם יש את מערכת היחסים הנפלאה שיש עם אשתי, ומי שיש יש. אין הסכם, אם את מכוונת להסכם, אין הסכם".

שרה נתניהו: "יש עליי המון שקרים, לא יכולה לתבוע כל הזמן"

בתחילת הדיון, השופט הזהיר את שרה נתניהו, אותה חוקרת ליעד ורצהיזר שמייצגת את דוד ארצי וזומנה מטעם ההגנה, בגלל הנטל. ורצהייזר פתחה את החקירה עם נתניהו ואמרה: "אני יודעת שאת עוברת הרבה, שזה כואב, שמכפישים אותך שנים, מתעלמים מהעבודה שאת עושה". נתניהו השיבה: "התקשורת משחירה אותי שנים".

ורצהייזר המשיכה: "ואת לא יכולה לתבוע על כל מקרה, כי אחרת תהיי כל היום בבית המשפט". בהמשך שאלה על תביעות של הזוג שהצליחו. "עכשיו על התביעה בעניין החצרן שבן כספית טען שפוטר. שרה מספרת ש"הייתי יוצאת ואומרת לו שלום, הוא היה מבוגר… זה היה סיפור גם כואב. להאשים אותי על פיטורין של אדם מבוגר וחולה".

עורכת הדין שאלה: "מה הסיבות שבגינן את מחליטה שהפעם את תובעת?". שמרון התנגד לשאלה ואמר: "יש גם עניין של עצות מעורכי הדין". שרה עצמה השיבה: "אין לי תשובה. זה תלוי לפעמים בזמנים, במידת הכעס שלי, במידת הסכמה של עורכי הדין. לפעמים זורמים איתי ולפעמים לא".

נתניהו התייחסה לשאלה מדוע היא תובעת וענתה: "יש עליי המון שקרים, אני לא יכולה לצאת מזה אחרת (ולתבוע כל הזמן). ייתכן שאם היה נמשך, אז היינו עושים משהו כדי לשים קץ. אבל זה כל כך לא חשוב. אין סוף לשקרים. לא הייתי יכולה לחיות או לעבוד, לא לעשות את העבודה שלי למען ילדי ירושלים כפסיכולוגית בשירות הציבורי. יש דברים חשובים שאני עושה". 

"בנט, עכשיו כל העולם יודע"

השופט פנה לנתניהו ואמר לה: "השאלה הייתה כזאת, מר נתניהו כתב בספר שהיו כמה מקרים שנעשו דברים בניגוד לדעתך ובסוף אמרו שאת צדקת בדעה שהבעת. והיא ביקשה ממך דוגמה, בלי שמות". שרה נתניהו השיבה: "בנט, אוקיי. עכשיו כל העולם יודע. כל המדינה. כשבעלי היה ראש ממשלה לשעבר קראו לו חבר כנסת. אבל פה, עם שישה מנדטים קראו לו ראש ממשלה לשעבר".

שרה נשאלה מה מידת ההשפעה שלה על נסיעות לפגישות מדיניות? וענתה: "אין לי השפעה. המל"ל מכין או מי שרלוונטי. מעולם לא נאמר לי על פגישות של ראש הממשלה ומעולם, מעולם, לא ביקשתי לבטל פגישה של ראש הממשלה. לא היה ולא נברא".

בתגובה לכך, עו"ד ורצהייזר אמרה כי "ניר חפץ העיד שאת האוטוריטה אם אפשר לסמוך על אנשים", שרה השיבה בעקיצה: "זו מחמאה, אבל גם אני לפעמים נופלת. במקרה שלו גם. סמכתי עליו".

"אני לא מעורבת בענייני ביטחון או כלכלה, בהתייעצויות עם בעלי כמובן, בדברים פוליטיים של קמפיין או לקראת קמפיין ודאי שכן", הבהירה נתניהו וכשנשאלה על מינויי שרים אמרה: "לא הייתי שותפה, ממש לא. בבטחון לא מתערבת בכלל, לא מתעסקת, נמנעת מלהיות. אני רואה את המזכיר הצבאי נכנס לחדר ראש הממשלה ואני יוצאת. לא רציתי להיות חלק מזה. באמת, בעלי לא מערב אותי בדבר ביטחוני".

בין העדים במשפט היו גם שרי הביטחון לשעבר, חבר הכנסת אביגדור ליברמןומשה עלון. השניים, שכיהנו בתפקיד תחת נתניהו כראש ממשלה, העידו כי היו מודעים למעורבותה של שרה נתניהו במינויים. אתמול העיד ניר חפץ: "במינויים של הסביבה הקרובה של נתניהו יש לשרה מעורבות. לפי חווייתי האישית, הדבר נעשה ביוזמתו או לבקשתו".

הפופולריים