בפרקליטות לא שוללים הכרזה על נבצרות לרה"מ

בפרקליטות לא שוללים הכרזה על נבצרות לרה"מ
הטענה נגד נתניהו: קידום הרפורמה המשפטית מעמידה אותו בניגוד עניינים • בש"ס דורשים: חקיקה שתאפשר למנות את דרעי לשר • בסביבתו של נתניהו חוששים מהעמדת מינוי דרעי לרה"מ חליפי במבחן המשפטי - כדי שהדיון לא יעסוק גם בנתניהו עצמו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

עדכון 21.01 | ח״כ דנון באולפן כאן 11 על החלטת היועמ"שית לבחון נבצרות לנתניהו: זה כמו אקדח לרקה

בפרקליטות ובלשכת היועצת המשפטית לממשלה לא שוללים מהלך הוצאה לנבצרות של ראש הממשלה נתניהו, כך פורסם היום (שישי) במהדורת חמש בכאן 11. המהלך נבחן על ידי שני הגופים, מכיוון שנתניהו נמצא בניגוד עניינים לטענתם, בעקבות קידום הרפורמה המשפטית. לשיטתם, ראש הממשלה מנצל את כוחו לקידום חוקי הרפורמה, שיכולים במישרין להשפיע לטובה על המשפט שמתנהל נגדו. 

ברקע פסק הדין הדרמטי שפסל את מינויו של אריה דרעי לשר, במפלגתו עדיין שוקלים דרכים להמשך דרכו בממשלה. הערב דווח כי במפלגה נסוגים מהדרישה למנות את דרעי לרה"מ חליפי, ומעוניינים לקדם במקום מהלך לתיקון חקיקה שייאפשר למנותו לשר - ללא פיקוח שיפוטי. 

שני מקורות במפלגה אמרו לכאן חדשות כי הרצון הוא להעביר חקיקה שתאפשר לממשלה לעקוף את הביקורת השיפוטית שתמנע מדרעי לכהן כשר. גורם אחר במפלגה סיפר היום כי במפלגה מתחילה לחלחל ההבנה כי לא ניתן למנות את דרעי לראש ממשלה חליפי.

פורום קבלת ההחלטות של דרעי מונה שלושה אנשים: דרעי, עורך דינו נבות תל צור, ובכיר ש״ס אריאל אטיאס. בתוך כך, מקורות בש״ס אומרים כי אטיאס פוסל כרגע חזרה לחיים הפוליטיים ואיננו מעוניין בכך. גורמים בש״ס הוסיפו היום כי משה בר סימן טוב, מנכ״ל משרד הבריאות, אינו יכול להתמנות לשר. ״הוא יכול לכהן כמנכ״ל לכמה חודשים, אבל צריך למנות למשרד שר מתוך ש״ס״, אמר גורם במפלגה.

במקביל, בסביבתו של נתניהו גם כן מעוניינים לסגת ממינויו של דרעי לראש ממשלה חליפי. במישור המשפטי חוששים בסביבתו כי אם דרעי יידרש לדיון משפטי בשאלת כשירותו לכהן כראש הממשלה החליפי כמורשע בפלילים וייפסל - זו תהיה למעשה הכרעה גם בסוגיית נתניהו. במישור הפוליטי, קיים החשש מהסתבכות פוליטית כתוצאה מהחובה להפיל את הממשלה הקיימת ולהשביע ממשלת חילופין מחדש.

בסביבתו של נתניהו אין ממש מתווה לפתרון ראוי של המשבר נכון לרגע זה ההערכה היא שנתניהו יזמן את דרעי לישיבות ממשלה וקבינט כמשקיף. לכך הוא יצטרך כנראה את אישורה של היועצת המשפטית לממשלה, על אף שבסביבתו טוענים שזו סמכותו של נתניהו על פי תקנון פעילות הממשלה. 

הפופולריים