ההנחיה לנתניהו: פסק הדין מחייב את פיטורי דרעי

ההנחיה לנתניהו: פסק הדין מחייב את פיטורי דרעי

הרפורמה המשפטית תואץ - אך לא בטוח שתצליח לסייע לדרעי • בסביבת דרעי אומרים: הפיטורים יתרחשו רק לאחר שיסכימו על צעדי המשך להשבת דרעי לשולחן הממשלה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי פסק הדין הדרמטי של בג"ץ היום (רביעי), מסתמן כי ראש הממשלה נתניהו יחוייב לפטר את דרעי מתפקיד שר הבריאות ושר הפנים - באופן מיידי. כפי שפורסם בכאן חדשות: נתניהו שוקל למנות את דרעי לראש הממשלה החליפי. 

במקביל, בממשלה מתכננים להאיץ יוזמות לוין לשינוי מערכת המשפט - אך לא בטוח שהן יסייעו להחזרת דרעי לממשלה מבחינה משפטית. במקביל, נתניהו משדר עסקים כרגיל: הערב נפגש עם הרמטכ"ל, מחר עם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב.

נתניהו צפוי לפטר את דרעי - בתיאום מראש עמו. בסביבת דרעי אומרים שהוא צפוי לגלות הבנה לכך, ושהפיטורים צפויים להתרחש רק אחרי שיסכימו על צעדי ההמשך כדי להשיב את דרעי לשולחן הממשלה. בתוך כך, משפטני הליכוד וש"ס בודקים איזו חקיקה תמנע פסילה נוספת של דרעי והועלה גם הרעיון למנות אותו ליו"ר הכנסת, אבל בסביבת דרעי מעדיפים שלא לקבל את התפקיד, שייחשב לשנמוך מבחינתו.

בג"ץ פסל את מינויו של אריה דרעי לשר בממשלה בהרכב של 11 שופטי עליון כולל הנשיאה אסתר חיות. דרעי יצטרך להתפטר מתפקידו כשר הבריאות ושר הפנים ויצטרך לחזור לכהן כחבר כנסת מן המניין. בעקבות ההכרעה, המערכת הפוליטית סוערת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לביקור בביתו של דרעי ואמר: "כשאח שלי במצוקה - אני בא אליו". גם שר התקשורת שלמה קרעי הגיע. לחברי כנסת מש"ס אמר דרעי: "הכל לטובה. אין לי ספק שיצא מזה טוב. אנחנו נלמד את הנושא בימים הקרובים ונחליט מה עושים".

רעיון אחד שעלה בתגובה להכרעת הדין הוא מינוי חלופי לתיקים בהם אריה דרעי החזיק כשר. כך למשל, מי שהיה מיועד להתמנות למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, מועמד כעת לתפקיד שר הבריאות. במשרד הפנים, מועמדים לתפקיד: אריאל אטיאס, בנו של יו"ר ש"ס יענקי דרעי ומשה ארבל. דרעי הבן רמז בדף הטוויטר שלו: "על כיסאו לא ישב זר". 

"נפל דבר בישראל" נמסר בתגובה ראשונה מתנועת ש"ס "בית המשפט העליון המתיימר לדאוג למיעוטים, השליך היום לפח את קולם והצבעתם של 400 אלף מצביעי תנועת ש"ס המייצגת את ציבור המוחלשים בישראל שהלכו רק לפני חודשיים לקלפיות.  11 מנדטים, ידעו על הסדר הטיעון עם דרעי והצביעו לשס בראשות אריה דרעי.

הפופולריים