סביבת שר המשפטים: "יוכנסו ברפורמה שינויים"

סביבת שר המשפטים: "יוכנסו ברפורמה שינויים"
לאחר המתקפות: בשבוע הבא תתקיים פגישת עבודה ראשונה של שר המשפטים לוין ונשיאת בית המשפט העליון חיות • ראש הממשלה נתניהו על הרפורמה המשפטית: "קיבלנו על כך מנדט"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסתר חיות, יריב לוין ינואר 2023
צילום: צילום: שיר תורם ויונתן זינדל, פלאש 90

בסביבת שר המשפטים יריב לוין מסרו כי יוכנסו שינויים ברפורמה. כך פורסם הערב (שישי) בחדשות שישי בכאן 11. בשבוע הבא, לוין ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות צפויים להיפגש.

מוקדם יותר היום הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקורת על הרפורמה המשפטית המתוכננת. בסרטון שהעלה ברשתות החברתיות, אמר ראש הממשלה כי הוא ער לכך שהרפורמה מעוררת מחלוקות וסערת רגשות. לדבריו, רוב גדול בציבור מסכים שיש צורך לעשות תיקונים במערכת המשפט ואכיפת החוק.

"קיבלנו על כך מנדט ברור מהציבור", אמר נתניהו בסרטון. "התיקונים צריכים להעשות באחריות ובשיקול דעת, תוך שמיעת כל העמדות וזה התהליך שעומד להתקיים בכנסת". ראש הממשלה קרא לכולם להרגיע את הרוחות ולהיכנס לדיון ענייני.

בתגובה לדברים השיב ראש האופוזיציה יאיר לפיד: "נתניהו, לא קיבלת מנדט מהציבור להרוס את הדמוקרטיה, ורוב הציבור בישראל, כולל מצביעי הליכוד, מתנגדים לרפורמה חפוזה והרסנית שמבוססת על זה שאתה חלש מכדי להתמודד עם הקיצוניים בממשלה שלך".

מוקדם יותר הבוקר הגיב חבר הכנסת משה סעדה מהליכוד בכאן רשת ב על דבריה של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות אמש. "על פי הכללים של שירות המדינה אסור היה לה לשאת את הנאום הזה. אם היא אמיצה - שתתפטר ואז זכותה להגיד מה שהיא רוצה". סעדה טען אף כי נאומה של חיות היה "מעשה פוליטי לא ראוי". 

האזינו לריאיון עם משה סעדה בכאן רשת ב

אמש תקפה חיות את הרפורמה המשפטית אותה מתכנן שר המשפטים לבצע. בכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי בישראל, אמרה חיות כי מדובר בתוכנית לריסוק מערכת המשפט. "היא מיועדת להנחית מכה אנושה על עצמאותה ואי-תלותה של הרשות השופטת ולהפוך אותה לרשות שותקת".

"שמענו הערב רטוריקה מוכרת מהפגנות הדגלים השחורים", אמר בתגובה לדברים שר המשפטים לוין. "זו אותה אג'נדה פוליטית, זו אותה קריאה להבעיר את הרחובות. ההצטרפות האוטומטית של כבוד נשיאת בית המשפט העליון לדבריהם של יאיר לפיד ויאיר גולן, היא ההוכחה הטובה ביותר לאובדן הדרך של מערכת המשפט, ולצורך להחזיר אותה למקום בו הייתה בימיהם של ענקי המשפט לנדוי ואגרנט".

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכאל שמש, גילי כהן ואריה גולן

הפופולריים