הצעת חוק היועמ"שים של רוטמן קובעת: הייעוץ המשפטי לא יהיה מחייב

הצעת חוק היועמ"שים קובעת: הייעוץ בלתי מחייב
מדובר בצעד הראשון של יו"ר ועדת החוקה במסגרת הרפורמה במערכת המשפט. רוטמן בריאיון לכאן רשת ב: "אין פגיעה בזכויות, רק בזכות לשלוט במדינה בלי להיות נבחר" • יועמ"שים ופרקליטי מדינה בכירים לשעבר חתמו על גילוי דעת שבו ביקרו בחריפות את הרפורמה • ב-19:00 הנשיאה חיות והיועמ"שית יישאו דברים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית המשפט העליון ריק
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התיקון לחוק היועמ"שים שהגיש יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן והופץ הלילה (חמישי) קובע כי הייעוץ המשפטי יהיה בלתי מחייב עבור ראש הממשלה והשרים. צעד זה נחשף בכאן חדשות ביום שני, לאחר פרסום הקלטות השיחה בין שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לח"כ שמחה רוטמן, במסגרת הרפורמה המשפטית של הממשלה.

סעיפים משמעותיים נוספים ברפורמה שהופיעו בטיוטה הם: פסקת התגברות ברוב של 61, ביטול עילת הסבירות בפסילת החלטות הממשלה, שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים כך שיהיה רוב לפוליטיקאים בוועדה, ביטול שיטת הוותק ושימוע פומבי למועמדים לתפקיד שופטים בבית המשפט העליון. עדיין מדובר בטיוטה והצעת החוק עוד לא הונחה על שולחן הכנסת.

ברקע הרפורמה במערכת המשפט, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה והשופט בדימוס סלים ג'ובראן, ישאו היום בשעה 19:00 דברים בכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי בישראל בחיפה.

בריאיון שערך הבוקר ח"כ רוטמן עם עקיבא נוביק ורינה מצליח בכאן רשת ב, אמר כי הוא מתכוון לתת "לאופוזיציה ולקואליציה את ההזדמנות לנהל דיון הכי מדוקדק שהאופוזיציה לא תחבל בו". כמו כן הוא הוסיף שאם האופוזיציה רוצה לבוא לדיון "הדלת פתוחה", וכי "אין שום פגיעה בזכויות, רק בזכות לשלוט במדינה בלי להיות נבחר".

בגילוי דעת ראשון מסוגו שפרסמו יועמ"שים ופרקליטי מדינה בכירים לשעבר, נכתב: "הזדעזענו לשמוע את תוכנית שר המשפטים לוין לשינויים במערכת המשפט. זו תוכנית שלא תביא לשיפור, אלא תהרוס אותה". על גילוי הדעת חתמו אהרן ברק, יצחק זמיר, מיכאל בן יאיר, אליקים רובינשטיין, מני מזוז, יהודה וינשטיין, אביחי מנדלבליט, דורית ביניש, עדנה ארבל, ערן שנדר ומשה לדור.

מערכת המשפט על הכוונת | האזינו לעוד יום

בהרב-מיארה, הוציאה הבוקר הודעת גינוי על רקע ציוץ שפרסם אתמול ראש הממשלה נתניהו. בציוץ צירף נתניהו תמונה מתוך כתבה של ערוץ 14, ובה חשיפה על שיחה בין היועמ"שית לראש להב 433 שבה שאלה אותו היועמ"שית "מדוע אתה לא פותח בחקירות נגד חברי הקואליציה הזו". בהודעה מלשכתה נכתב: "צר לנו שראש הממשלה בחר לשתף פרסום כוזב".

הפופולריים