ברקע סערת הרפורמה במשפט: השר לוין ונשיאת העליון אסתר חיות נפגשו לראשונה

לראשונה: השר לוין ונשיאת העליון חיות נפגשו

נתניהו: הטענה שהרפורמה של לוין היא סוף הדמוקרטיה משוללת כל יסוד • המחנה הממלכתי וישראל ביתנו נענו להצעת יו"ר הקואליציה לסיעות האופוזיציה להעביר יחד את הצעת החוק לשלילת אזרחות וגירוש מחבלים. סטרוק: "מצופה מיש עתיד לקבל החלטה דומה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יריב לוין אסתר חיות
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

לראשונה מאז כניסתו לתפקיד, שר המשפטים יריב לוין ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ערכו היום (ראשון) פגישת היכרות בלשכתה בירושלים. זאת, בזמן שהרפורמה המשפטית של הש ממשיכה להכות גלים במערכת הפוליטית. הבוקר התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לרפורמה ואמר: "הטענה שהיא סוף הדמוקרטיה משוללת כל יסוד. עד לאחרונה, רבים מכל חלקי הקשת הפוליטית הכירו בצורך להחזיר את האיזון בין שלוש הרשויות".

ראש הממשלה גם הגיב להצעה של יו"ר כחול-לבן בני גנץ להקים ועדה משותפת שתגיע להסכמה רחבה בנוגע לרפורמות המשפט, ואמר: "שמעתי על ההצעה להקים ועדה ציבורית שתדון ברפורמה במערכת המשפט. לא זכור לי ששמעתי הצעה דומה להקים ועדה כזאת מממשלת המעבר היוצאת".


הממשלה גם אישרה מספר מינויים בכירים. יוסי פוקס יכהן כמזכיר הממשלה, יוסי שלי יכהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה וצחי הנגבי יכהן כיועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל.

בתוך כך, היוזמה לקידום חוק משותף לקואליציה ולאופוזיציה לשלילת אזרחות וגירוש מחבלים מתקדמת. נכון להיום, שתי סיעות באופוזיציה כבר נתנו תשובה חיובית ליוזמה - המחנה הממלכתי וישראל ביתנו. בשתי המפלגות יזמו בעצמן הצעות חוק דומות, של חברי הכנסת שרן השכל ועודד פורר. עדיין לא ברור מה עמדתן של מפלגות יש עתיד והעבודה.

יו"ר הקואליציה ח"כ אופיר כץ הציע לסיעות האופוזיציה להעביר יחד הצעות חוק משני הצדדים שקובעות כי ניתן יהיה לשלול אזרחות ממחבל ערבי-ישראלי או תושב מזרח ירושלים, וכן לגרש אותו לשטחי הרשות הפלסטינית - אם הוא קיבל משכורת ותגמול ממנה בזמן ישיבתו בכלא ובעקבות הפיגוע שביצע.


 חגיגות שחרור המחבל כרים יונס בכפר עארה. צילום: ג'מאל עווד, פלאש 90

החוק המדובר נועד בין היתר כדי לשלול את אזרחותו של המחבל כרים יונס, ששוחרר ביום חמישי האחרון אחרי 40 שנות מאסר על רצח החייל אברהם ברומברג, וכן לגרשו מהארץ.

השרה אורית סטרוק צייצה בתגובה בטוויטר כי החלטת המחנה הממלכתי וישראל ביתנו היא צעד מתבקש וכי "מצופה מיש עתיד לקבל החלטה דומה", שכן "גם רבים מבכיריה חתומים עליו". לדבריה, "שלילת האזרחות עקב Pay for Slay, סביר שתזכה גם לקונצנזוס בין-לאומי, ולא רק לאומי".

הפופולריים