פסקת התגברות ושינוי ועדת השופטים: "רפורמת המשילות" של לוין

התגברות וועדת השופטים: רפורמת המשפט של לוין

שר המשפטים: "אנשים שלא בחרנו מחליטים עבורנו - זו לא דמוקרטיה" • באופוזיציה תקפו את השינויים | כל הצעדים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לוין
צילום: לוין

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים, יריב לוין, ערך הערב (רביעי) מסיבת עיתונאים בכנסת בה הוא הציג את "רפורמת המשילות", המתייחסת לשינויים שהממשלה החדשה צפויה לבצע בתחום המשפט. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי לוין אמר לראש הממשלה בנימין נתניהו שאם לא יקבל גיבוי מלא מכל השותפים בקואליציה ליישום הרפורמה - יתפטר מתפקידו.

לוין אמר בהצהרה כי "פעם אחר פעם אנשים שלא בחרנו מחליטים עבורנו - זו לא דמוקרטיה". שר המשפטים הוסיף שהגיע הזמן לפעול להשבת האיזון בין שלוש רשויות השלטון. עוד אמר "כמי שגדל על ברכי מנחם בגין, שהיה הסנדק שלי בברית המילה, אני מאמין באמירתו שיש שופטים בירושלים, אבל יש גם כנסת וממשלה והן הביטוי המובהק לבחירת העם".


הצעדים שהציג לוין

 - הסדרת פסילת חוקים ופסקת ההתגברות - לא עוד דיון בבית המשפט בחוקי יסוד, לא עוד פסילת חוקים של הכנסת ללא הסמכה. במקום זאת, בית המשפט יפעל מכוח חוקי היסוד ולא יימצא מעליהם. תתאפשר פסילת חוקים בבית המשפט העליון, בהרכב מלא וברוב מיוחד.

 - ביטול "עילת הסבירות" של בג"ץ - לא עוד פסילת החלטות חוקיות לגמרי של ממשלה נבחרת בתירוץ של חוסר סבירות בעיני השופט, במקום זאת החזרת יכולת ההחלטה לממשלה הנבחרת.

 - שינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים - לא עוד מצב שבו השופטים בוחרים את עצמם בחדרי חדרים ללא פרוטוקול, אלא ייצוג שווה לשלוש רשויות השלטון בוועדה לבחירת שופטים.

 - היועצים המשפטיים - לא עוד כפיפות של הממשלה לדרג לא נבחר. היועצים המשפטיים, כשמם כן הם, יועצים ולא מחליטים.

חקיקת הרפורמה המשפטית של לוין תתחיל בעוד כשבועיים, ותהיה לה קדימות על פני כל חקיקה אחרת של הקואליציה. כך דווח בחדשות הערב בכאן 11.


ראש האופוזיציה יאיר לפיד התייחס לרפורמה ותקף את לוין. "לא רק שנאבק בכל דרך אפשרית נגד כל אחד ואחד מהצעדים שיריב לוין יכריז עליהם הערב, אני מודיע מראש שנבטל אותם ביום שנחזור לשלטון", אמר יו"ר יש עתיד, שהוסיף כי "מי שמבצע מהפכה חד צדדית לשיטת המשטר בישראל, צריך לדעת שאנחנו לא מחויבים לה בשום צורה שהיא".

מערכת המשפט על הכוונת | עוד יום

יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי הגיבה בחריפות גם היא לפרסום הרפורמה והודיעה כי "זאת לא התנהלות ממשלתית - זאת התנהלות מאפיונרית". לדברי מיכאלי, אם היה למישהו ספק לגבי הכוונות של הממשלה, בא יריב לוין ו"מניח אקדח על השולחן ביום לפני הדיון בעליון במינוי המורשע אריה דרעי".

מיכאלי קראה למצביעי הממשלה החדשה ואמרה כי "מצביעות ומצביעי הימין, לא לזה הצבעתם, לא לזה שלוקחים לכן ולכם את ההגנה שיתן לכם בית המשפט העליון".

גם התנועה לאיכות השלטון התייחסה לעיתוי הפרסום, ובהודעתה נמסר כי "מעורר תחושות קשות שמוכרות מעולמות אחרים, בית משפט פוליטי הוא סופה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית".

הפופולריים