עליית בן גביר להר הבית בדרך למועצת הביטחון של האו"ם

עליית בן גביר להר הבית בדרך למועצת הביטחון
הדיון צפוי להיערך ביום חמישי, לבקשתן של איחוד האמירויות וסין. גורמים באמירויות עדכנו את ישראל על המהלך, שהגיע בעקבות פנייה של הפלסטינים ושל ירדן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מועצת הביטחון של האו"ם
צילום: צילום: אי-פי

בישראל מעריכים שמחר (חמישי) יתקיים דיון במועצת הביטחון של האו"ם בעקבות עלייתו להר הבית של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמש, לבקשת איחוד האמירויות וסין. גורמים באיחוד האמירויות עדכנו את ישראל על המהלך, שהגיע בעקבות פנייה של הפלסטינים ושל ירדן.

בישראל מגדירים את המהלכים של עמאן בזירה הדיפלומטית, זימון השגריר לשיחת נזיפה והפנייה העקיפה למועצת הביטחון - כזעם של ממש. ראש הממשלה בנימין נתניהו מצידו מנסה להרגיע את הרוחות ומבטיח כי לא מדובר בשינוי הסטטוס קוו וכי גם בעבר עלו שרי ממשלה להר הבית. עם זאת, גורמים ישראלים מתחו ביקורת על התנהלות בן גביר, וטענו כי ניתן היה לוותר על הקלטת הסינק לכלי התקשורת, ובכך לנסות ולצמצם את הביקורת המופנית כעת לעבר ישראל.

הבוקר התפרסמה בעיתון יתד נאמן, של הזרם החרדי-הליטאי, אליו משתייכת מפלגת דגל התורה, מתקפה נגד העליה של בן גביר להר הבית "חרף האיסור ההלכתי החמור, בניגוד לדעת גדולי הדורות ותוך סיכון ביטחוני, פרובוקציה בהר הבית. התגרות מיותרת ומסוכנת"

שער העיתון יתד נאמן, הבוקר 

איחוד האמירויות גינתה אמש בתוקף את עליית בן גביר להר הבית. משרד החוץ באבו דאבי קרא להפסיק את ההפרות המסוכנות והמתגרות במסגד אל-אקצא ולכבד את מעמדה של ירדן כנותנת חסות למקומות הקדושים. באמירויות גם קראו לישראל להנמיך את להבות ההסלמה ולא לנקוט בצעדים שיחמירו את המתיחות ויזעזעו את היציבות באזור.

"פריצת שר ישראלי לחצרות מסגד אל-אקצא בשמירת כוחות ישראליים", כך נכתב בסוכנות הידיעות האמירותית הרשמית. עוד נמסר בהודעה כי משרד החוץ האמירותי חוזר על "עמדתו היציבה בנוגע לדחיפות הענקת שמירה מלאה למסגד אל-אקצא ועצירת ההפרות המסוכנות והמתגרות בו"

לדברי גורמים המעורים בתוכן השיחה בין הירדנים לשגריר הישראלי איתן סורקיס, שדבר קיומה פורסם אמש לראשונה בכאן חדשות, סורקיס אמר כי ישראל מחויבת לסטטוס קוו על הר הבית ולחופש הפולחן בו. ירדן גינתה בחריפות את העלייה ואמרה כי זהו צעד פרובוקטיבי ושישראל נושאת בהשלכות המסוכנות.

על רקע המהלך של השר לביטחון לאומי, אתמול בשעות הערב שוגרה רקטה מעזה לעבר המועצה האזורית אשכול, שהתפוצצה בשטח פתוח בתוך הרצועה. לא הופעלה התראת צבע אדום בהתאם למדיניות. הירי הזה הגיע בדיוק חודש אחרי הירי הקודם ב-3 בדצמבר, אז נורתה רקטה והתפוצצה בשטח פתוח בשער הנגב - גם אז לא הופעלה התרעת צבע אדום.

הפופולריים