"אל תדאגו לילדים שלנו": קרב צעקות בכנסת על ביטול המס על שתייה מתוקה וחד''פ

דיון סוער בוועדת הכספים לאחר החלטת סמוטריץ'

חילופי האשמות וצעקות בדיון ועדת הכספים בעקבות החלטת שר האוצר על ביטול המס על השתייה המתוקה והכלים החד פעמיים • יו"ר הוועדה דרש לעכב בשנה את עליית המס על הרכבים החשמליים • בנוסף, החרדים רוצים שפסקת ההתגברות תחוקק לפני חוק הגיוס. בליכוד מסרבים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת, דצמבר 2022
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

דיון סוער בוועדת הכספים: חברי האופוזיציה מחו הבוקר (שני) על החלטת שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לבטל את המס על הכלים החד פעמיים והשתייה הממותקת. כמו כן, יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני דרש מרשות המסים לעכב את עליית המס שמייקר את כלי הרכב החשמליים. 

חברי הכנסת ולדימיר בליאק ויוראי להב הרצנו מ"יש עתיד", יצאו בביקורת על ביטול המס לשתייה ממותקת. בליאק אמר בדיון כי "עפ"י הפרסומים ישראל מובילה את העולם בקטיעת רגליים, העלות המשקית של התחלואה מגיעה לעשרה מיליארד שקלים, אחוזי הסכרת אצל הערבים והחרדים גבוה מהאוכלוסייה הכללית, עפ"י הנתונים אחרי הטלת המס על משקאות ממותקים, הצריכה ירדה ב-22 אחוז". 

ח"כ בליאק התייחס גם לביטול המס על הכלים החד פעמיים ואמר כי "צריכת הכלים החד פעמים בישראל היא פי חמישה מהמשפחה הממוצעת בעולם, חלקיקי הפלסטיק לא נעלמים, הם מגיעים לגוף הילדים שלנו וגורמים למגוון מחלות. בשנה האחרונה נרשמה ירידה של 18 אחוז ברכישת כלים חד"פ, ביטול המס פוגע בסביבה ובבריאות, הממשלה החדשה והנקמנית, במקום לטפל ביוקר המחייה היא עושה סיבוב על הציבור, אני מבטיח שנלחם במהלך". ח"כ להב הרצנו ענה לביקורות כי הממשלה הקודמת הקשתה על משפחות מרובות ילדים וטען "אני לא עיוור לצרכיהם, אבל צריך בעיני לשים את הדגש במקום. ההחלטה תפגע בשכבות החלשות".

בקואליציה השיבו אש לביקורות, ח"כ גפני השיב: "הממשלה הקודמת באמת דאגה לאוכלוסייה החרדית? לכן הם ביטלו את מעונות היום לאוכלוסייה הזו". גם ח"כ ינון אזולאי מש"ס תקף "אנחנו כואבים ברגישות את כאב האוכלוסייה החרדית, אבל בשנה וחצי האחרונות פגעו בילדים שלנו, זרקו אותם. אל תדאגו לילדים שלי".

בהמשך, יו"ר ועדת הכספים, דרש מרשות המסים לעכב בשנה את עליית המס על הדלק: "זו החלטה שגויה ולא צודקת שמגיעה אלינו בפתחה של ממשלה חדשה, מבלי יכולת להתארגן וללמוד אותה כראוי. אני מבקש מכם לדחות את העלאת המס לשנת 2024 ולחזור אלינו עם תשובות בתוך שלושה ימים".

באותו הדיון עלתה גם הסוגיה סביב עליית מחירי החשמל, מנכ"ל חברת החשמל מאיר שפיגלר אמר "שהמדינה תקצה את הכסף לעצירת העלייה, דיברנו עם אגף התקציבים, יש ממשלה חדשה שנכנסה לתפקידה, כנראה שנדבר עם משרד האוצר בעניין הזה״. גפני שאל מדוע הוחלט להעלות את מחירי החשמל מבלי לערב את הממשלה וסמנכ"לית הכלכלה ברשות החשמל, רבקה לויפר, השיבה כי "התחלנו את השנה במצב טוב. נחתם הסכם גז וייצב את המחירים. נכנסנו מתוך מחשבה שרפורמות מתחילה לעבוד. קיצצנו לחברת חשמל המון, לא נשאר הרבה שומנים. ניסינו מאוד לא להעלות מחירים. עשינו הכל כדי לא להעלות מחירים".

מחלוקות בקואליציה סביב פסקת ההתגברות

בתוך כך, פסקת ההתגברות ממשיכה ליצור מחלוקות בתוך הקואליציה והפעם סביב השאלה מתי היא תחוקק. כך דווח הבוקר בכאן רשת ב. בהסכם הקואליציוני אין קביעה ברורה מתי יהיה מועד החקיקה של פסקת ההתגברות וזה יוצר ויכוח בין המפלגות החרדיות לבין הליכוד.

המפלגות החרדיות רוצות שפסקת ההתגברות תחוקק לפני או במקביל לחקיקת חוק גיוס החרדים. זאת, במטרה להוות שכפ"ץ לחוק הגיוס במקרה שהוא ייפסל בידי בג"ץ וגם כדי להרתיע את בג"ץ מלפסול אותו. בליכוד מסרבים לחוקק אותו במקביל לחוק הגיוס ומבקשים לחוקק את פסקת ההתגברות כחלק מחוק יסוד החקיקה ובמסגרת מהלך רחב יותר שיתבצע בשלב מאוחר יותר ולא בסמוך לחקיקת חוק הגיוס.

הוויכוח הזה כאמור נובע בין היתר מהעובדה שהנושא לא הוסדר בהסכם הקואליציוני, מה שצפוי ליצור עימות בקואליציה כבר במהלך השבועות הקרובים.

הפופולריים