סמוטריץ' בוול סטריט ג'ורנל: "הרפורמה המשפטית תקרב את ישראל למודל האמריקני"

סמוטריץ': הרפורמה המשפטית דומה למודל האמריקני

במאמר שכתב בעיתון האמריקני, העביר יו"ר הציונות הדתית מסרים שנועדו להפיג את החששות בארה"ב מהממשלה המיועדת • על הרש"פ: "אם היא תדאג לאזרחיה ולא תממן רצח ישראלים - היא תמצא שותף מלא"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בצלאל סמוטריץ'
צילום: בצלאל סמוטריץ'

הוול סטריט ג'ורנל פרסם אתמול (שלישי) מאמר דעה של יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ', שבו הוא העביר מסרים שנועדו להפיג את החששות בארה"ב מפני הממשלה המיועדת. במאמר כתב סמוטריץ' על הרפורמה המשפטית, שלדבריו "תקרב בין ישראל למודל הפוליטי האמריקני". בנוסף, התייחס לטענות על ההקצנה דתית בממשלה החדשה - "לא תכפה על אזרח דבר הנוגד את אמונתו". כמו כן, הביע את דעתו על היחסים עם הרשות הפלסטינית ועתיד יהודה ושומרון.

"התקשורת האמריקנית ביקרה והשמידה אותי ואת הגוש המסורתי שאליו אני שייך", כתב סמוטריץ'. "כל האמריקנים צריכים להעריך את החוכמה והצדק בתוכניות של הממשלה הבאה ולהשיל את דעותיהם הקדומות. אומרים שאני ימני קיצוני ושהגוש שלנו יביא ל"מדינת הלכה". במציאות, אנו מבקשים לחזק את חירויותיו של כל אזרח ואת המוסדות הדמוקרטיים של המדינה, ולהביא את ישראל להתאמה קרובה יותר למודל האמריקאי הליברלי. ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית וכך תישאר".

בהתייחסות להקצנה הדתית בממשלה הצפויה הבטיח סמוטריץ' כי "הממשלה החדשה לעולם לא תבקש לכפות על אזרח דבר הנוגד את אמונתו". לדבריו, "אנו מבקשים רק להגביר את החופש של דתיים להשתתף במרחב הציבורי בהתאם לאמונתם, ללא כפייה על חילונים. לדוגמה, הסדרת מספר זעום של חופים מופרדים בין המינים", דבר שלדבריו "בקושי מגביל את הבחירה של רוב הישראלים המעדיפים חופים מעורבים".

בנוסף, התייחס יו"ר הציונות הדתית לרפורמה המשפטית שהממשלה צפויה לקדם. "הדגש שלנו על רפורמה שתקרב את ישראל למודל הפוליטי האמריקאי, עם כמה הגבלות, כדי להבטיח שמערכת המשפט מכבדת את החוק" הוא כתב. "אנו מבקשים למנות שופטים בישראל בתהליך דומה לזה של אמריקה; להגדיר את היקף הסמכות והיחס של התובע הכללי לנבחרים, באופן דומה למה שנקבע בארה"ב; לפתח מנגנוני פיקוח לאכיפת החוק כדי להבטיח שהם מגנים על זכויות בסיסיות; ולהחזיר את סמכותה של הכנסת להגדיר את ערכי היסוד של המדינה וחוקתה המתגבשת".

על עתיד יהודה ושומרון אמר סמוטריץ' כי "המצב הנוכחי באזורים שבהם יש ממשל צבאי חסר תקדים, חסר את האוריינטציה של שירות המדינה הנדרש לניהול החיים האזרחיים". לדבריו, הרפורמות שמפלגתו מקדמת "מכוונות לפיתוח התשתית, התעסוקה והכלכלה של האזור לטובת כולם", וכי "זה לא כרוך בשינוי המעמד הפוליטי או המשפטי של האזור". בנוגע ליחסים עם הרשות הפלסטינית אמר כי "אם היא תחליט להקדיש חלק מזמנה וממרצה לרווחת אזרחיה, במקום לעשות דמוניזציה של יהודים ולממן רצח ישראלים, היא תמצא שותף מלא למאמץ הזה".

הפופולריים