גנץ: "הנחיתי את הצבא להיערך להסלמה על רקע פוליטי או טרור"

"הנחיתי להיערך להסלמה על רקע פוליטי או טרור"

שר הביטחון היוצא התייחס בריאיון לכאן רשת ב על האפשרות שמינוי סמוטריץ' ובן גביר והרחבת סמכויותיהם יביא להסלמה בשטח • על ממשלת אחדות עם נתניהו: "הוא לא הזמין אותי לממשלה כי הוא יודע שאני לא מסכים לשרת את צרכיו" | האזינו לריאיון המלא
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ, דצמבר 2022
צילום: צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

שר הביטחון היוצא בני גנץ אמר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי הנחה את הצבא "להיערך להסלמה מכל סיבה שהיא - החל מבעיות פוליטיות ועד אירועי טרור". את הדברים אמר גנץ לאילאיל שחר על רקע השבעת המשלה החדשה ומינוים של יו"ר הציונות הדתית סמוטריץ' ויו"ר עוצמה יהודית בן גביר לתפקידי מפתח במשרדי הביטחון. לדבריו, "יש מספיק סיבות שבגינן יכולה להיווצר הסלמה ביהודה ושומרון עם תמיכה מעזה והצפון, וחלילה גם מערביי ישראל כפי שהיה לפני שנתיים".

האזינו לריאיון המלא עם בני גנץ | כאן רשת ב

גנץ התייחס גם להצעת סמוטריץ' להאריך את תקופת הצינון של רמטכ"לים בעקבות שיחת כוכבי-נתניהו, בה הביע הרמטכ"ל את חששו נוכח השינויים הצפויים בממשלה המיועדת. "לרמטכ"ל יש תפקיד ממלכתי וזה נראה לי בסדר גמור שהוא ישמיע את דעתו", אמר גנץ. "הוא פנה אלי לבצע את השיחה הזו ואני אישרתי את זה מול ראש הממשלה. לא צריך לחסום אנשים שבאים גדולות - מה יותר מתאים, שבשדה הפוליטי יצמחו אנשים שבכלל לא שירתו בצבא ויקבלו אחריות ביטחונית?".

האם מינויו של צחי הנגבי לראש המל"ל עשוי להגביר את הסיכוי לתקיפה באיראן? "הכנו את המערכות לצורך הזה גם בתקופתי כרמטכ"ל וגם כשכיהנתי כשר ביטחון", אמר גנץ. הוא הוסיף כי "מדינת ישראל צריכה להגן על עצמה בכוחות עצמה" וכי "את היכולת הזו צריך להמשיך לתחזק ולחזק".

בנושא חוק דרעי אמר גנץ כי בעיניו "צריך לפנות לוועדת הבחירות המרכזית שתאשר או לא תאשר את המינוי", כמו כן הוסיף כי "חקיקה כוחנית היא לא הפתרון הנכון", וש"הגיע הזמן שמדינת ישראל תקדם את חוק יסוד החקיקה ותתנהל בצורה יותר אחראית". על הקמת ממשלת אחדות עם נתניהו אמר כי "זה לא נידון ולא אפשרי, אני לא מתחבר לקיצוניות. נתניהו לא הזמין אותי לממשלה הזו כי הוא יודע לא אוכל לשרת את צרכיו המשפטיים"

הפופולריים